We wtorek 24 marca pod siedzibą PKP SA przy ul. Szczęśliwickiej odbył się protest związków zawodowych działających w ramach PKP. Pikietujący negatywnie oceniają prowadzoną w spółkach kolejowych restrukturyzacje oraz chęć prywatyzacji TK Telekom i PKP Energetyka.
Przedstawiciele Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność", Federacji ZZP PKP i Branży Transportu OPZZ w czasie protestu zaadresowali do minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak petycje. Kolejarze żądają w niej m.in.:
• Zaprzestania prywatyzacji spółek infrastrukturalnych z Grupy PKP (PKP Energetyka, TK Telekom, PKP Informatyka).
• Wycofania zamiaru łączenia zakładów linii kolejowych i wdrożenia zarządzania pionowego połączonego z centralizacją wszystkich zadań spółki PKP PLK SA.
• Zagwarantowania realizacji podpisanego Porozumienia z Rządem RP o utrzymaniu pakietu kontrolnego Skarbu Państwa w Spółce PKP Cargo SA i zapewnienia utrzymania charakteru narodowego przewoźnika tej spółki.
• Powstrzymania degradacji organizacyjnej i finansowej Przewozów Regionalnych poprzez opracowanie docelowego kształtu tych przewozów w Polsce oraz zmiany ustawy o Usamorządowieniu Przewozów Regionalnych.
• Wdrożenia w 2015 r. godziwych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółek kolejowych.
• Zaprzestania transferowania przez zarządy spółek Grupy PKP środków finansowych do firm konsultingowych i szkoleniowych, na rzecz realizacji tych zadań przez istniejące komórki organizacyjne spółek.
• Przywrócenia pracowników PKP Cargo SA z nieświadczenia pracy. Przebywanie pracowników na nieświadczeniu pracy i pozbawianie ich 40 % wynagrodzenia w sytuacji, kiedy spółka wykazuje wielomilionowy zysk i nie ogranicza zadań jest naruszeniem Ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe.
• Zaprzestania dyskryminacji pracowników z długoletnim stażem poprzez wymianę kadr kolejowych na osoby z innych branż, nieznających specyfiki kolejowej, ślepo wdrażających metody zarządzania, które na kolei się nie sprawdzają.
W przypadku braku realizacji powyższych postulatów związki zawodowe protestujące pod siedzibą PKP SA zapowiedziały podjęcie dalszych działań protestacyjno-strajkowych.
Stanowisko Grupy PKP w związku z protestami związków zawodowych można przeczytać TUTAJ.