Podczas Gali Kongresu Kolejowego odbyła się ceremonia wręczenia Zielonych Nagród Kolejowych. Przewoźnicy pasażerscy i towarowi oraz inne podmioty z branży otrzymali statuetki za działania nadające transportowi kolejowemu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. Nagrody zostały przyznane w tym roku po raz pierwszy.
O przyznaniu nagród zadecydowali przedstawiciele Railway Business Forum i redakcji „Rynku Kolejowego”. Również RBF i nasza redakcja były inicjatorami przedsięwzięcia. Przyznanie Zielonych Nagród Kolejowych wpisało się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Gala była też okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić w zakresie ograniczania emisyjności kolei w ciągu ostatnich miesięcy, oraz do spotkania w gronie sympatyków polskiego transportu szynowego. Partnerem gali była spółka PKP Energetyka.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna otrzymała nagrodę za kompleksowość podejmowanych działań proekologicznych projektów. Przewoźnik jest liderem w takich dziedzinach, jak rekuperacja czy eco-driving. Wyróżnia się też aktywnością w inicjatywie „Zielona Kolej”.
PKP IC nagrodzono za budowanie świadomości niskoemisyjności kolei wśród pasażerów. Przewoźnik jako pierwszy zdecydował się na umieszczanie na biletach informacji o generowanym przez kolej śladzie węglowym w porównaniu z innymi środkami transportu.
Nagrodę dla Kolei Mazowieckich przyznano za wkład w rozwój eco-drivingu na polskiej kolei. Przewoźnik opracował koncepcję całościowego programu efektywnego i oszczędnego prowadzenia pociągów.
DB Cargo Polska uhonorowano za transfer know-how budowania ekologicznej oferty przewozowej dla klientów. Spółka odpowiada na potrzeby przewiezienia towarów z jak najniższym śladem węglowym, przenosząc najlepsze praktyki w tym zakresie z rynków międzynarodowych. Kształtuje to świadomość ekologicznego, kolejowego transportu towarowego.
PKP PLK otrzymały nagrodę za innowacyjny projekt instalacji paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych. Montowane tam panele na podłożu elastycznym są samoczyszczące, wydajne i zintegrowane z ekranem. Wyposażono je w inteligentny system monitorowania.
Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (organizacja sektorowa, zrzeszająca podmioty odpowiedzialne łącznie za 95% zużycia energii na polskiej kolei) zostało nagrodzone za propagowanie działań na rzecz klimatu. Jury doceniło wyjątkowe w skali branży zjednoczenie środowiska kolejowego wokół Programu "Zielona Kolej", którego celem jest przejście kolei na zasilanie z odnawialnych źródeł energii w 85% do 2030 roku, a docelowo – w 100%.
Urzędowi Transportu Kolejowego przyznano nagrodę specjalną za organizację obchodów Europejskiego Roku Kolei w Polsce oraz koordynację licznych inicjatyw i projektów, które przełożyły się na zwiększanie świadomości i popularności kolei w Polsce.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.