Po głośnej sprawie ucznia w Wielkopolsce, któremu konduktor nie uznał zaświadczenia ze szkoły jako dokumentu poświadczającemu ulgę, interweniował Minister Infrastruktury. Resort zapewnia, że dopilnował odpowiednich procedur prawnych w tej sprawie.
Jak donosiliśmy w ubiegłym tygodniu, ze względu na braki pieczątek występujące w całym kraju, Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Transportu Kolejowego zwróciły się z prośbą do przewoźników, by zamiast legitymacji honorowali zaświadczenia dyrektorów szkół o przysługującej uldze przewozowej. Do nieporozumienia na tym tle doszło w Wielkopolsce, gdzie po rozmowie z konduktorem, który pouczył o obowiązku posiadania legitymacji, uczeń podstawówki opuścił pociąg. Stanowisko zarządu KW w tej sprawie
opublikowaliśmy tutaj.
Z "Rynkiem Kolejowym" skontaktowali się konduktorzy którzy obawiali się, że honorowanie zaświadczeń zamiast legitymacji może skończyć się karą w przypadku kontroli skarbowej. Ministerstwo zapewnia, że tak się nie stanie. Rzecznik MIB Szymon Huptyś podkreśla, że resort wystąpił do przewoźników na prośbę Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Część szkół otrzymała te pieczęcie we wrześniu bądź na początku października br. i obecnie ma już możliwość wydawania i przedłużania ważności legitymacji. Problem dotyczy więc tylko tych szkół, które jeszcze nie otrzymały od Mennicy Polskiej SA stosownych pieczęci i które nie mogą w inny sposób niż poprzez wydanie stosownego zaświadczenia potwierdzić statusu ucznia tych szkół. Ze względu na tę sytuację MEN skierował do szkół wytyczne, aby do czasu możliwości wydania przez te szkoły legitymacji szkolnej, wydawane były uczniom stosowne zaświadczenia, które w przypadku szkół nieposiadających jeszcze nowych wzorów urzędowych pieczęci, są jedynymi dokumentami, którymi uczniowie są w stanie poświadczyć uprawnienie do korzystania z ulg ustawowych, wynikające z ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - informuje.
Huptyś zapewnia, że przed wystosowanie prośby do przewoźników kolejowych MIB dokonał analizy obecnie funkcjonujących przepisów prawnych i uznał, że stosując wykładnię funkcjonalną przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, właściwe jest dopuszczenie możliwości honorowania zaświadczeń potwierdzających fakt uczęszczania do szkoły, jako dokumentów uprawniających do ulg, do czasu możliwości wydania przez te szkoły legitymacji. - Uprawnienie do ulgowych przejazdów dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej - publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia, wynika z ustawy, a rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa określa jedynie dokumenty, które poświadczają to uprawnienie - zapewnia Huptyś.