Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", jedna z lokomotyw pociągu Wawel do Berlina oklejona została grafiką upamiętniającą Rodzinę Ulmów. Projekt upamiętnienia rodziny ratującej podczas wojny Żydów prowadzi Kancelaria Prezydenta.
Okleina pojawiła się na jednej z lokomotyw ES64U4 Husarz produkcji Siemensa - jednej z dziesięciu wielosystemowych lokomotyw PKP Intercity, które mogą wjeżdżać na niemiecką sieć kolejową, w związku z czym prowadzą m. in. ekspresy między Przemyślem a Berlinem. Jak
pisaliśmy niedawno, przewoźnikowi brakuje części lokomotyw, co powoduje konieczność zmiany elektrowozu po drodze i opóźnienia pociągów. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, oklejona lokomotywa będzie prowadzić pociąg z Przemyśla do Berlina IC Wawel.
Na okleinie widzimy zapowiedź planowanej na 10 września tego roku beatyfikacji (czyli wyniesienia w kościele katolickim do rangi błogosławionych) rodziny, oraz napis "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej".
24 marca 2023 r. w Markowej w czasie obchodów Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiony został Komitet Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. - Zbrodnia, do której doszło tutaj, w Markowej, przetrwała w pamięci, w dokumentach i należy do jednych z absolutnie najbardziej potwornych, jakich wtedy się dopuszczono. Zamordowano wielodzietną rodzinę: rodziców – Józefa i Wiktorię Ulmów – wraz z sześciorgiem dzieci i siódmym dzieckiem nienarodzonym, w łonie matki, Wiktorii Ulm wtedy w zaawansowanej ciąży. Wszyscy zostali zastrzeleni przez niemieckich żandarmów za to, że nieśli pomoc żydowskiej rodzinie Goldmanów. W sumie Niemcy zamordowali wtedy 17 osób: dwoje rodziców – wspomnianych Wiktorię i Józefa Ulmów – wszystkie ich sześcioro dzieci plus nienarodzone; w sumie siedmioro dzieci. I ośmioro ich żydowskich podopiecznych – ludzi, którym dawali schronienie - mówił w Markowej prezydent.
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", lokomotywa w ciągu kilku dni wyjedzie na tory, a zaprezentowana ma zostać w najbliższy czwartek, 13 lipca. Oklejenie sfinansowała Kancelaria Prezydenta, a biuro Niepodległa odpowiedzialne było za stronę graficzną projektu.
Według naszych informacji, w sejmie prowadzone są prace nad uchwaleniem 2024 r. Rokiem Rodziny Ulmów. Według prawa, patronów roku może być aż siedmiu. Planuje się, że pozostałymi będą arcybiskup A. Baranek, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Marek Hłasko, Kazimierz Wierzyński i Melchior Wańkowicz.