Kolej dużej prędkości (KDP) umożliwiająca inżynierom Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) sprawne przemieszczanie się pomiędzy zakładami produkcyjnymi na wyspie, została wymieniona przez legendarnego założyciela spółki jako jedna z trzech kluczowych przewag Tajwanu przekładających się na sukces lokalnej branży półprzewodników, informuje Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna.
W czasie gdy sukces TSMC, największego niezależnego i najwyżej wycenianego na świecie producenta z branży półprzewodników na świecie przykuwa uwagę wielu ekspertów, legendarny założyciel firmy, 92-letni Morris Chang, zdecydował się podzielić swoimi przemyśleniami o tym, co pozwoliło Tajwanowi odnieść globalny sukces na rynku półprzewodników, wymieniając obecność KDP jako jeden fundamentów rozwoju.
Kluczowe wsparcie Kolei Dużej Prędkości
Jak wynika ze słów Changa określanego jako “Ojciec chrzestny branży półprzewodników”, wygłoszonych podczas 65 Zgromadzenia Międzynarodowego Stowarzyszenie Sędziów w Tajpej,
olbrzymią pomocą w działalności TSMC była obecność Taiwan High Speed Rail (THSR), czyli tajwańskiej kolei dużej prędkości umożliwiającej armii 1-2 tys. inżynierów TSMC szybkie przemieszczanie się pomiędzy trzema zakładami produkcyjnymi na wyspie, tak by efektywnie pracować nad nadzorowanym przed siebie projektami.
Obecnie to właśnie na Tajwanie powstają najbardziej zaawansowane chipy wytwarzane przez TSMC, będące jednocześnie najbardziej zaawansowanym chipami na świecie. Siedziba główna spółki, światowe centrum rozwojowo-badawcze oraz pięć zakładów produkcyjnych mieści się w Hsinchu, mieście w północnym Tajwanie, do którego z centrum Tajpej dojedziemy na pokładzie KDP w około 30 min. Klaster następnych pięciu zakładów produkcyjnych położony jest w Central Taiwan Science Park przy drugim największym mieście Tajwanu, Taichung położonym w centralnej części zachodniego wybrzeża. Kolejne trzy zakłady produkcyjne mieszczą się w Southern Taiwan Science Park przy mieście Tainan, historycznej stolicy wyspy, położonym na południu. W fazie budowy jest najbardziej wysunięty na południe czwarty zakład produkcyjny TSMC na Tajwanie w mieście Kaohsiung, gdzie docelowo mają powstawać najbardziej zaawansowane chipy wytwarzane przez TSMC.
Tajwańskie zakłady produkcyjne TSMC przypominają olbrzymie zielone kampusy z przyległą przestrzenią mieszkalną i udogodnieniami, takimi jak parki, centra handlowe, żłobki czy obiekty sportowe. Położone są z dala od centrów miast, za to w niewielkiej odległości od stacji THSR.
Nie tylko infrastruktura
Choć infrastruktura KDP wymieniana jest przez Changa jako ważny fundament sukcesu Tajwanu na rynku półprzewodników, to jako najważniejszą przewagę kraju założyciel TSMC wymienia swoich inżynierów i ich oddanie pracy. Szczególnie istotna jest lojalnośc i związania z nią niska skala wymiany pracowników w spółce, sięgająca od 4 do 5 proc. rocznie, gdyż wyszkolenie inżyniera TSMC zajmuje zwykle kilka lat. “Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak dostawca z branży półprzewodników mógłby osiągnąć coś znaczącego przy skali wymiany pracowników powyżej 10 proc. rocznie” powiedział Chang.
Zdaniem krytyków spółki lojalność i oddanie pracowników na Tajwanie, nie znajduje kulturowego przyzwolenia w zakładzie produkcyjnym TSMC w Stanach Zjednoczonych. W czerwcowym numerze magazynu Fortune, szereg pracowników skarżyło się na “brutalną kulturę pracy” obejmującą częstą konieczność pracy dwanaście godzin dziennie czy konieczność pracy w weekendy. “Ci, którzy nie są skłonni podjąć pracy w takim systemie zmianowym nie powinni decydować się na karierę (w branży półprzewodników), gdyż nie wiąże się ona jedynie z lukratywnym wynagrodzeniem, ale bardziej z pasją do branży” odpowiedział na krytykę Mark Liu, następca Changa na stanowisku prezesa zarządu TSMC.