Znaczne zmiany w cenniku PKP Intercity odbiją się na portfelach pasażerów. Zniknie wiele popularnych relacji, na które bilety można było kupić w obniżonej cenie. Gdzie indziej bilety w ofercie „taniomiastowej” zdrożeją. Zyskają Ci, którzy mogą planować podróż z dużym wyprzedzeniem.
W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o tym, że zamierza podnieść ceny biletów. Zniknie nie tylko popularny Bilet Weekendowy, umożliwiający podróże za 81 zł pociągami kategorii ekonomicznej, sporo zdrożeją także bilety jednorazowe. To będzie konsekwencją zarówno podwyższenia opłat w cenniku w zależności od liczby pokonywanych kilometrów, jak również wzrostu cen Biletów Taniomiastowych lub likwidacji tej oferty na niektórych odcinkach.
Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że Bilet Taniomiastowy przestanie obowiązywać w relacjach:
- Kraków – Katowice (bilet jednorazowy, normalny, zdrożeje aż do 27 złotych z 15,90)
- Warszawa – Łódź (zapłacimy 41 złotych zamiast 31)
- Wrocław – Poznań (49 złotych zamiast 37,90)
- Wrocław – Zielona Góra (46 złotych zamiast 39,90)
- Trójmiasto – Olsztyn (52 złote zamiast 39,90)
- Warszawa – Opoczno (38 złotych zamiast 29,90)
Bilet Taniomiastowy tam, gdzie zostanie, także będzie droższy
Bilety Taniomiastowe wciąż będą łączyć sporo innych miejscowości, choć cennik także pójdzie w górę po 13 stycznia. Na przykład za bilet z Warszawy do Białegostoku zapłacimy 34,50 zamiast 30 złotych, a za bilet z Kielc do Warszawy – zamiast 34,90 – 44 złote. Bilet z Olsztyna do Warszawy podrożeje z 39,90 do aż 50 złotych. Ceny biletów w innych relacjach
można sprawdzić tutaj.Nie wszystko zdrożeje
Co ciekawe – są też bilety, które stanieją, chociaż spółka PKP Intercity zdaje się tym nie chwalić. Bilety kupione na ponad trzy tygodnie przed podróżą będą nawet o kilkanaście złotych tańsze niż obecnie w Ekspresach Intercity (EIC) i w EIP, a w ofercie Promo ceny spadną z 77 do 70 złotych (oferta Super Promo w EIC i EIP pozostaje bez zmian – bilety będą nadal kosztować 49 złotych).
O kilka złotych tańsze będą bilety kupione z takim samym wyprzedzeniem w pociągach IC i TLK. O kilka złotych tańsze mają być bilety na EIC i EIP kupione powyżej dwóch tygodni przed odjazdem. W ten sposób PKP Intercity zachęca do wcześniejszego kupowania biletów.
Więcej na temat zmian w taryfie PKP Intercity
piszemy tutaj.