Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wyjątkowa okazja by poczuć się jak maszynista. W piątek, 12 maja chętni będą mogli wypróbować nowoczesne symulatory w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów UTK. Trwa równiez konkurs UTK, w którym można wygrać przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie UTK”.
Urząd Transportu Kolejowego zaprasza 12 maja, w trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich, do Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM). Chętni będą mogli spróbować swoich sił w trzech symulatorach zainstalowanych przez UTK: lokomotywy, lokomotywy manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego. Każde urządzenie w sposób bardzo realistyczny oddaję jazdę pociągiem. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki zastosowaniu ekranów wysokiej jakości i innowacyjnych siłowników elektrycznych o szczęściu stopniach swobody, które symulują przechyły kabiny. Do CEMM 12 maja wejdą tylko osoby, które wcześniej się zapiszą. Decyduje kolejność zapisów - informuje UTK.
Szczegóły - w tym miejscu.
Adres CEMM to Al. Jerozolimskie 211 w Warszawie. Do CEMM dojedziesz komunikacją miejską (m.in. WKD), rowerem bądź samochodem (UTK dysponuje ograniczoną liczbą miejsc parkingowych).
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” współfinansowany jest z Funduszy Europejskich ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otrzymał dofinansowanie w kwocie 40 897 072,39 zł.
Trwa ciekawy konkurs UTK
Urząd Transportu Kolejowego ogłosił też na Facebooku konkurs, dzięki któremu powstanie ciekawy zbiór propozycji na jedno, dwu lub trzydniowe wycieczki z wykorzystaniem pociągów. Do wygrania jest przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego”, który został wydany przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 20-lecia UTK.
- Jubileuszowa publikacja z okazji 20-lecia UTK to propozycja dla wszystkich. Może być inspiracją, by koleją dotrzeć do wielu atrakcyjnych miejsc w Polsce. To przykład tego, jak kolej wpływa na rozwój pięknych regionów kraju. Zachęcam do udziału w konkursie i podzielenia się pomysłami na wycieczki do niezwykle interesujących miejsc, których w Polsce nie brakuje – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować opis pomysłu na jedno, dwu (jeden nocleg) lub trzydniową (dwa noclegi) wycieczkę pociągiem pasażerskim kolei normalnotorowych lub wąskotorowych do miejsc w Polsce, które są mało znane, niezbyt często wspominane w przewodnikach, ale jednocześnie niezwykle ciekawe, oryginalne i unikatowe. Aby zwrócić szczególną uwagę na miejscowości, które niezbyt często są wspominane w przewodnikach, opis wycieczki nie może dotyczyć miast wojewódzkich.
Tekst należy umieścić w komentarzu pod konkursowym postem na profilu UTK na Facebooku. Ważne, aby nie przekraczał 2000 znaków ze spacjami. Konkurs Urzędu Transportu Kolejowego potrwa do 10 maja do godz. 11:59.
Przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego” został opracowany przez wydawnictwo Pascal przy współpracy z UTK. To propozycja 20 tras po regionach, które można zwiedzać pociągiem. Dobór połączeń i miejsc uwzględnia najciekawsze zabytki kolejnictwa, pozostałości dawnych linii kolejowych oraz koleje wąskotorowe. Miłośnicy podróży pociągiem znajdą tu muzea związane z transportem publicznym, informacje na temat nieczynnych linii kolejowych, zabytkowych dworców, a także niezwykłe historie i ciekawostki związane z koleją. W przewodniku nie brak także miast i miasteczek na trasach, najważniejszych zabytków architektury i nietuzinkowych atrakcji.