Nie wszyscy polscy europosłowie zajmujący się w minionej kadencji PE transportem czy szeroko pojętą gospodarką odnowili swój mandat. Jednocześnie, w Europarlamencie pojawi się kilku nowych posłów, którzy zapewne będą zainteresowani pracą w tej dziedzinie.
Spośród polskich posłów, którzy w kadencji PE 2009-14 zasiadali w Komisji Transportu i Turystyki, mandaty odnowili Ryszard Legutko (PiS), Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke (SLD). Sztuka ta nie udała się Bogdanowi Marcinkiewiczowi (PO), Jackowi Kurskiemu (Solidarna Polska) i Arturowi Zasadzie (Polska Razem).
Spośród europosłów zaangażowanych w sprawy gospodarcze, którzy nie odnowili mandatu, wymienić należy też przede wszystkim Konrada Szymańskiego (PiS) i Pawła Kowala (Polska Razem). Obaj zasiadali w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, przy czym Szymański w tegorocznych wyborach nie startował. Spośród posłów zasiadających do tej pory w Komisji Rozwoju Regionalnego, mandatu nie odnowił Wojciech Olejniczak (SLD), natomiast w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności zasiadali m.in. Kowal oraz byli już europosłowie PO Paweł Zalewski i Bogusław Sonik. Ten ostatni – silnie zaangażowany w czasie dwóch ostatnich kadencji PE m.in. w sprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski – przegrał w okręgu małopolsko-świętokrzyskim rywalizację o mandat z Bogdanem Wentą, byłym trenerem reprezentacji Polski w piłce ręcznej.
Kto spośród nowych europosłów najprawdopodobniej zajmie się w nowej kadencji PE transportem czy gospodarką?
Mandat uzyskał m.in. Michał Boni, były szef doradców premiera Donalda Tuska (szef zespołu ekspertów, którzy przygotowali raport „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”) oraz były minister administracji i cyfryzacji. Z listy PO mandat wywalczyli też m.in. Dariusz Rosati (były minister finansów, obecnie szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych) i Adam Szejnfeld (szef sejmowej Komisji do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji, członek komisji Skarbu Państwa oraz komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii). Spośród nowych europosłów PiS, zwrócić należy przede wszystkim uwagę na Dawida Jackiewicza (członka trzech sejmowych komisji: Skarbu Państwa, Administracji i Cyfryzacji oraz komisji ds. spraw energetyki i surowców energetycznych) i Stanisława Ożoga (członka sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej).
Nowym europosłem będzie też PSL-owski marszałek woj. lubelskiego Krzysztof Hetman. Mandat naturalnie uzyskał też Janusz Lewandowski (PO), w minionej kadencji Komisarz UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu, który został też wybrany do PE w 2009 r., a później zrzekł się mandatu, gdy wszedł w skład KE. Dużą niespodzianką jest natomiast brak mandatu dla byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego (PO).
Spośród kandydatów do PE, którzy wypełnili przed wyborami ankietę „Rynku Kolejowego”, mandat uzyskali Danuta Huebner (PO), Ryszard Legutko, Ryszard Czarnecki i Tomasz Poręba (PiS) oraz Lidia Geringer de Oedenberg i Bogusław Liberadzki (SLD).