Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyło się szkolenie psów służbowych SOK i Policji. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Zajęcia miały na celu podniesienie poziomu wyszkolenia i doskonalenie taktyki działania w trakcie realizacji zadań służbowych. Ceber, Celt, Chiro i Dexter to cztery psy patrolowo-obronne służące w Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi, które wraz ze swoimi przewodnikami ćwiczyli w łódzkim garnizonie Policji m.in. posłuszeństwo, skuteczność pokonywania przeszkód, pościg bez kagańca za osobą oraz obronę przewodnika.
W dniu 16 kwietnia 2024 roku, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na terenie Łódzkiego Oddziału Prewencji Policji uczestniczyli w szkoleniu dla przewodników służbowych wraz ze swoimi pupilami, dla których był to doskonały moment do sprawdzenia siły i skuteczności działania psów służbowych, jako środka przymusu bezpośredniego.
W zajęciach udział wzięło 13 psów służbowych wraz ze swoimi przewodnikami – 9 psów policyjnych oraz 4 czworonogi SOK. Szkolenie składało się z kilku konkurencji, które sprawdzały ogólne posłuszeństwo psa, skuteczność pokonywania przeszkód, prawidłowe reakcje podczas przeszukiwania terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby, pościg bez kagańca za osobą, czołowy atak pozoranta na psa i obrona przewodnika podczas konwoju.
Elementem szkolenia były także działania w drużynach, przewodników SOK i Policji. Ćwiczenia objęły swoim zakresem także podejmowanie interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty, mogące stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia.
Szkolenie umożliwiło zbliżone do realiów symulowanie określonych zdarzeń, z jakimi mogą zmierzyć się w służbie przewodnicy i czworonożni funkcjonariusze, także w takich miejscach jak teren kolejowy. Wspólne szkolenia obu formacji oprócz szlifowania już posiadanych umiejętności, pozwalają skoordynować schematy interwencji także podczas imprez masowych, w tym meczów piłkarskich i związanych z nimi przejazdami kibiców koleją.
Psy patrolowo-obronne SOK, które brały udział w szkoleniu wykorzystywane są na specyficznym obszarze działania, jakim jest teren kolejowy, znajduje się wiele miejsc, w których pomoc czworonoga jest niezastąpiona. Psy wspólnie z funkcjonariuszami SOK nadzorują szlaki kolejowe oraz przesyłki wagonowe. Towarzyszą w czasie patroli w pociągach i na dworcach. Pies-funkcjonariusz potrafi zarówno zatrzymać i unieszkodliwić przestępców, jak i pełnić funkcje obronne.
Doskonały węch, słuch oraz zwinność i szybkość psów służbowych wykorzystywane są najczęściej na szlakach wzdłuż linii kolejowych. Patrole z psami wysyłane są m.in. w miejsca szczególnie zagrożone kradzieżami infrastruktury, jak również do zabezpieczenia przemieszczających się uczestników imprez masowych. Należy pamiętać, że pies służbowy w Straży Ochrony Kolei, jak i w Policji, jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego.
W Komendzie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi służbę pełni 7 czworonożnych funkcjonariuszy. W przeważającej ilości są to niezastąpione owczarki niemieckie o specjalności patrolowo-obronnej.
Wspólne treningi i ćwiczenia umożliwiają podnoszenie poziomu wyszkolenia oraz wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami formacji, dbających o bezpieczeństwo.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.