Na szczęście nie zdarza się to często, niemniej występują przypadki wykonywania pracy przez maszynistów, kierowców oraz dyżurnych ruchu i inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będące pod wpływem środków odurzających w szczególności alkoholu i narkotyków. Z tego powodu niezwykle ważna jest prewencja polegająca na badaniu stanu psychofizycznego kierujących pojazdami przed przystąpieniem przez nich do pracy.
Badania takie obecnie budzą kontrowersje w świetle przepisów o ochronie danych osobowych, rodzą problemy interpretacyjne i mogą być utrudnione. Dla dobra podróżnych, uczestników procesów transportowych a także samych pracowników sytuacja ta wymaga pilnego uregulowania.
Z tech względów organizacje zrzeszające podmioty aktywne na rynku transportowym w tym organizacje branży kolejowej wystąpiły wspólnie z pismem do ministrów Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Zdrowia i Infrastruktury w którym zawarty jest apel o weryfikacje aktualnego stanu prawnego i wprowadzenie niezbędnych zmian.
Z listem można zapoznać się tutaj.