Województwo kujawsko-pomorskie poinformowało dziś o tym, że bilety na pociągi regionalne z Wierzchucina do Szlachty, które zostaną przywrócone do rozkładu jazdy od 13 marca, przez pierwszy miesiąc będą kosztować symboliczną złotówkę. Ponadto region uruchomił ankietę, która ma dać odpowiedź na to, ile i jakich pociągów chcą mieszkańcy Kujaw. Wyniki badania mają pomóc przy ponownym przetargu na przewozy.
13 marca reaktywowana zostanie linia kolejowa nr 201 na odcinku Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich. To jedna z postulowanych przez lokalne społeczności pozytywnych zmian w skomunikowaniu kolejowym mniejszych miejscowości.
Oczekiwany powrót połączeń
– To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców województwa. Lokalny rozkład jazdy był konsultowany z samorządowcami i mieszkańcami, zakładamy więc, że będzie odpowiadał na zapotrzebowanie. Pociągi Szlachta – Wierzchucin, zawieszone dwa lata temu w związku z pandemią, są bardzo oczekiwane, mieliśmy w tej sprawie mnóstwo sygnałów – stwierdziła w dzisiejszej rozmowie z dziennikarzami członkini zarządu województwa, Aneta Jędrzejewska.
Aneta Jędrzejewska dodała także, że z chwilą uruchomienia pociągów na tym odcinku, liczba pociągokilometrów wzrośnie z 5150 tysięcy do 5400 tysięcy.
Cztery pary w dni powszednie
Fragment linii 201 obsługiwać będą cztery pary pociągów w dni powszednie (poniedziałek-piątek) i dwie pary w weekendy. Szerzej
pisaliśmy o tym w tym tekście. Godziny kursowania oraz sieć przesiadek zostały ustalone przede wszystkim z myślą o uczącej się młodzieży, dojeżdżającej do szkół m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Tucholi i Czersku. Do 19 kwietnia bilety za przejazd między Wierzchucinem a Szlachtą będą kosztować złotówkę, podobnie
jak po wznowieniu kursów z Torunia do Sierpca.Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 135,7 mln złotych, wobec 90 milionów złotych poprzednio, co oznacza o ponad 30 proc. połączeń więcej. Pozytywne zmiany obejmują także m.in.
wznowienie w styczniu połączeń Toruń – Sierpc przez Lipno oraz zwiększenie liczby pociągów obsługujących połączenia. Członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska poinformowała dziś też, że w Urzędzie Marszałkowskim trwają obecnie prace nad kolejnym zwiększeniem liczby pociągów na obsługiwanych liniach.
Finansowanie tylko przez Kujawy
Połączenia z Torunia do Sierpca są na razie finansowane tylko przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, choć przed ich zawieszeniem pociągi były opłacane także przez Mazowsze z racji tego, że część trasy znajduje się już w województwie mazowieckim.
Na naszych łamach przedstawicielka tego regionu zapewniła, iż Mazowsze nadal chce współfinansować połączenia, co może pozwolić na zwiększenie ich liczby.
Ankieta, która może dużo pomóc
Kujawsko-pomorskie
udostępniło także ankietę, w której podróżni mogą określić skąd i dokąd podróżują, a także jaki jest cel tych podróży. Odpowiedzi mają pozwolić na lepsze zaplanowanie nowego, rocznego rozkładu jazdy, a także pomóc w tworzeniu zapisów do nowego przetargu na przewozy kolejowe, który region będzie musiał w tym roku ogłosić. Przypomnijmy, iż poprzednie podejście się nie udało.