Do końca roku zespół samorządowy ds. Przewozów Regionalnych ma przedstawić warianty uzdrowienia spółki. Prace nie posuwają się jednak zbyt szybko. Pomysł związkowców, dotyczący powrotu spółki do Skarbu Państwa nie ma szans na realizację.
Po początkowych energicznych działaniach minister Bieńkowskiej, które oddaliły groźbę strajku, prace nad naprawą Przewozów Regionalnych wyraźnie zwolniły. Związkowcy po rozmowie z min. Bieńkowską spotkali się z ministrem Rynasiewiczem. – Na spotkaniu okazało się, że min. Rynasiewicz…nie zajmuje się koleją. I takie właśnie było to spotkanie – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Leszek Miętek, przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów.
Ze strony związków zawodowych w skład zespołu ds. Przewozów Regionalnych wchodzą Sławomir Centkowski z KKZZ, Tomasz Matera reprezentujący Solidarność i Jan Przywoźny z FZZK. Jak już informowaliśmy, od strony samorządowej są to marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki jako przewodniczący, marszałek woj. lubelskiego Krzysztof Hetman, wicemarszałek woj. dolnośląskiego Jerzy Łużniak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i członek zarządu woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak. Jak udało nam się dowiedzieć, w pracach zespołu ze strony ministerstwa bierze udział dyrektor Departamentu Kolejowego MIR Tomasz Warsza.
– Spotkania przedstawicieli resortu ze stroną samorządową będą regularne, co jest wypełnieniem jednego z ustaleń, które zapadły podczas spotkania wicepremier Bieńkowskiej ze związkowcami 2 grudnia – mówi rzecznik resortu Piotr Popa, Do 12 grudnia odbyły się 2 spotkania, a kolejne odbędą się już z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym związkowców. Najbliższe planowane jest dopiero na początek stycznia 2014 r. A według pierwszych założeń, wtedy miał już być gotowy plan działań dla spółki.
Według naszych informacji, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poprosiło o podanie przez wszystkie zakłady Przewozów Regionalnych bilansu swojej działalności. Ma to pomóc w odpowiednim podziale spółki. To sprzeczne z pomysłem związków, którzy proponują powrót PR do Skarbu Państwa. Według "Dziennika Gazety Prawnej", MIR odrzucił ten pomysł, choć ministerstwo oficjalnie tego nie potwierdza.
Czy podział zaakceptują związki zawodowe? – Nie jesteśmy przeciwni Kompaniom Samorządowym. Tylko ktoś musi udowodnić, że to będzie lepsze rozwiązanie – zaznacza Miętek przypominając, że oddzielne przedsiębiorstwa nie będą korzystać z efektu skali, za to mogą będą tworzyć dublujące się struktury organizacyjne.