Na głównej stacji węzłowej w Przemyślu działa bardzo dobrze zorganizowana pomoc dla osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie. Miasto, PKP SA, PKP Intercity i służby mundurowe stanęły na wysokości zadania.
Najważniejszym kolejowym punktem przerzutowym dla osób, które uciekają przed rosyjskim najeźdźcą z terytorium Ukrainy, jest stacja Przemyśl. Stąd do przejścia granicznego w Medyce jest 12 kilometrów. Od początku wiadomo było, że niezmotoryzowani uchodźcy będą docierać do stacji Przemyśl Główny.
– Sytuacja na dworcu wygląda bardzo dobrze, miasto zadbało o miejsca do odpoczynku, o posiłki, zorganizowano punkty noclegowe w różnych miejscach miasta. Są psychologowie, są tłumacze, prywatne osoby i instytucje same organizują dodatkową pomoc i oferują bezpłatną możliwość przejazdu – powiedział Karol Gajdzik, kolejowy aktywista z Podkarpacia.
Kolejarze stanęli na wysokości zadaniaDziałają trzy kasy biletowe PKP Intercity, bilety sprzedają też mobilni informatorzy zaopatrzeni w terminale, którzy „wyłapują” pasażerów jeszcze w perony czy tunelach. Nie ma tłoku ani paniki.
Obecnie ruch kolejowy za granicę wygląda następująco: Kursuje szereg pociągów osobowych ze Lwowa do Medyki i Przemyśla i z powrotem (odjazdy ze Lwowa: 8:00, 12:00, 16:00, 19:55, 00:40, 05:27, możliwe jednak, że rozkład będzie zmieniany na bieżąco). Dwa pociągi IC+ kursują już tylko w relacji Lwów – Przemyśl. Jednocześnie na stacji we Lwowie następuje przesiadka z pociągów z innyc kierunków.
Wzmacniane się krajowe pociągi PKP Intercity, pojawiają się pierwsze dodatkowe. Jak podkreśla Karol Gajdzik - nie ma większego problemu z dostępnością biletów na pociągi w relacjach z Przemyśla na zachód i do centrum Polski. Pamiętajmy, że z Przemyśla można się wydostać do Rzeszowa i innych miast także licznymi pociągami regionalnymi spółki Polregio. Pomagają też Czesi,
a przejazdy ich pociągami specjalnymi były bezpłatne. Dołącza do nich Polska: w sobotę 26 lutego Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, ogłosił, że przejazdy pociągami PKP Intercity dla Ukraińców przekraczających granicę
będą bezpłatne.
Sytuacja nad granicą26 lutego na dworcu w Przemyślu miała też miejsce
prezentacja pociągu sanitarnego, który w kilka dni powstał dzięki współpracy PKP Intercity z resortem zdrowia. Składa się z 8 wagonów i będzie stacjonował przy granicy. Ze względów bezpieczeństwa nie będziemy publikować więcej jego szczegółów.
W dowozie uchodźców od pieszego przejścia granicznego w Medyce do stacji w Przemyślu pomóc mogłyby dodatkowe pociągi regionalne. W tygodniu jest ich tylko 3, w weekendy - tylko 2. Wydaje się, że marszałek Podkarpacia powinien rozważyć uruchomienie więcej par pociągów we wspomnianej relacji.