PKP Cargo co roku zaprasza wszystkich Fanów Kolei na „Parowozjadę”. To największe na południu Polski parowozowe show, które odbywa się cyklicznie już od 2005 roku i corocznie gromadzi ok. 5 tys. uczestników. Tym razem, z powodów pandemii koronawirusa nie możemy spotkać się tłumnie w Chabówce, ale PKP Cargo przygotowało dla Miłośników Kolei tydzień wirtualnych spotkań – „Wirtualnie pod parą” ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce.
W dniach 17-22 sierpnia na profilu
Dla miłośników kolei – PKP Cargo Fani Kolei będą mogli zobaczyć co się aktualnie dzieje w Skansenie w Chabówce, przekonać się co wydarzyło się w nim przez ostatnie kilka miesięcy i poznać najciekawsze parowozy, które na swoim stanie ma Skansen. To doskonała okazja dla wszystkich Miłośników Kolei do zapoznania się z tym wyjątkowym na mapie kolejowego dziedzictwa w Polsce i Europie miejscem. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji zabytkowego taboru kolejowego, obrazującego rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich. Na terenie Skansenu urządzono ekspozycję 130 eksponatów, składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, zabytkowych lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów oraz pługów i żurawi.
Warto pamiętać, że Skansen w Chabówce to nie tylko muzeum kolejnictwa, w którym prezentuje się „zimne” eksponaty, ale to przede wszystkim „żywa parowozownia”, w której dzięki doświadczonej, posiadającej odpowiednie kwalifikacje kadrze pracowniczej, utrzymuje się i remontuje parowozy oraz zabytkowe wagony. W „tygodniu pod parą” wszyscy Miłośnicy Kolei będą mogli przekonać się, że pomimo pandemii koronawirusa Skansen nie zaprzestał swojej normalnej działalności. Tak jak w latach poprzednich w Skansenie ciągle naprawia się zabytkowy tabor, a w wakacyjne weekendy uruchamiane są, cieszące się dużym powodzeniem, pociągi parowe z Chabówki do Mszany Dolnej oraz mające licznych fanów pociągi retro z Nowego Sącza do Chabówki (w ramach programu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej).
Dodatkowo w „tygodniu pod parą” Fani Kolei będą mogli wziąć udział w licznych konkursach oraz zobaczyć superciekawe archiwalne filmy z wcześniejszych „Parowozjad”, w tym m.in. film z 2008 roku z jedynej Parowozjady, która miała miejsce w Suchej Beskidzkiej, gdzie prezentacja pociągów odbyła się w scenerii renesansowego zamku a „gwiazdami” parady parowozów były m.in. najstarszy wówczas w Polsce czynny parowóz serii Ol12 z Chabówki, z 1912 roku, pierwszy polski parowóz z lat 20. ub. wieku serii Ok22 z Parowozowni Wolsztyn a także bohatera tegorocznej „wirtualnej Parowozjady” TKt48-191, który przeszedł w tym roku naprawę – podaje PKP Cargo.