– Propozycja wykorzystania ARP w restrukturyzacji Przewozów Regionalnych jest godna uwagi, zwłaszcza wobec niewielkiej skuteczności dotychczasowych działań – czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji „RK” przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
W oświadczeniu UMWW silnie podkreślono, że decyzja o ewentualnej regionalizacji PR, czyli podziale spółki na mniejsze, makroregionalne podmioty (obejmujące swoim zasięgiem najprawdopodobniej od 1 do 3 województw), nie może być oderwana od dbałości o własną spółkę przewozową. – W przypadku decyzji o realizacji wariantu regionalizacji PR, Województwo Wielkopolskie będzie uwzględniało w swoich dalszych działaniach fakt, iż jest właścicielem spółki Koleje Wielkopolskie, która wykonuje obecnie ok. 40% wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. W chwili obecnej nie można przesądzić jednak żadnego scenariusza rozwoju wydarzeń, w związku z czym dywagacje na temat ewentualnej współpracy z którymś z sąsiednich województw są przedwczesne – czytamy w oświadczeniu.
W tym kontekście warto przypomnieć, że już wcześniej władze woj. pomorskiego informowały „Rynek Kolejowy”, że rozważają wstępnie utworzenie jednej spółki z woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.
Jednocześnie władze UMWW uchylają się na ten moment od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bliższa jest im koncepcja regionalizacji, czy też „renacjonalizacji PR”. Do wariantu podziału spółki skłania się MIR oraz część marszałków (niektóre województwa, zwłaszcza te mniejsze, obawiają się jednak regionalizacji PR), natomiast „renacjonalizacji” domagają się m.in. związki zawodowe i część polityków opozycji. – Nie będziemy na razie komentować tych koncepcji, dopóki pozostają one w fazie wstępnej, ponieważ wiele kwestii istotnych z punktu widzenia interesów Województwa Wielkopolskiego wymaga dalszego uszczegółowienia – czytamy w oświadczeniu.
Władze woj. wielkopolskiego twierdzą natomiast jednoznacznie, że dobrze się stało, iż proces restrukturyzacji PR wesprze Agencja Rozwoju Przemysłu. – Propozycja wykorzystania doświadczenia ARP jest godna uwagi, zwłaszcza wobec niewielkiej skuteczności dotychczasowych działań właścicieli spółki i tworzonych przez nich zespołów – napisano w oświadczeniu.