Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Kathrin Schneider, minister Infrastruktury i Planowania Brandenburgii, wyrazili potrzebę stworzenia dodatkowych połączeń kolejowych z Wrocławia do Berlina. Na razie jednak wzbogacone o nowe kursy może zostać wkrótce jednak połączenie w ramach oferty „Pociągu do Kultury”, zaś regularne pociągi łączące stolicę Dolnego Śląska ze stolicą Niemiec wymagają z kolei zaangażowania władz na stopniu federalnym i centralnym Niemiec i Polski.
Niedzielne spotkanie władz obu regionów przyniosło deklarację o potrzebach stworzenia stałego połączenia kolejowego łączącego Wrocław z Berlinem. Wolę tę przekazali mieszkańcom Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Kathrin Schneider, minister Infrastruktury i Planowania Brandenburgii, na pokładzie „Pociągu do Kultury” kursującego w weekendy między Berlinem i Wrocławiem. Oboje podkreślili, jak ważne jest stworzenie stałego i regularnego połączenia kolejowego.
– Jako regionalni przewoźnicy będziemy budować połączenia na zasadzie regionalnej. Po drugie będziemy mocno pracować nad elektryfikacją brakujących odcinków, tak żeby można było uruchomić połączenia elektryczne pomiędzy Dolnym Śląskiej i Brandenburgią – powiedział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego. Zapowiedział przy tym, że trzecim czynnikiem musi być nawiązanie współpracy na płaszczyźnie federalnej ze strony Niemiec i centralnej po stronie polskiej, by móc uruchomić stałe, codzienne połączenie między Wrocławiem a stolicą Niemiec.
Politycy zapowiedzieli także rozbudowanie obecnej weekendowej oferty w ramach „Pociągu do Kultury”. Według zapewnień połączenia te mają zostać wkrótce wzbogacone o kolejne kursy, umożliwiające jednodniowy wyjazd z Wrocławia do Berlina. Obecnie pasażerowie mają do dyspozycji pociągi, które odjeżdżają z Berlina Lichtenbergu o 8.32 w soboty i niedziele, by być we Wrocławiu o 12.45. W drogę powrotną pociągi wyruszają w soboty o 19.40, by w Berlinie być o 23.56, zaś w niedziele o 16.40, by do stolicy Niemiec dotrzeć o 21.35.
– Połączenie to jest jednak połączeniem dla berlińczyków. Wrocławianin, gdyby chciał z niego skorzystać, to mógłby pojechać głównie do nocnego klubu, bo pociąg wyjeżdża z Wrocławia w sobotę po południu, a wraca w niedzielę rano – zauważył Michalak. Zapowiedział przy tym uruchomienie przez Koleje Dolnośląskie połączenia lustrzanego, które będzie odpowiadać na potrzeby wrocławian. – O tym rozmawialiśmy z panią minister. Województwo dolnośląskie jest gotowe do tego, żeby podstawić dodatkową parę pociągów – zapewnił. W ciągu dwóch tygodni grupa robocza przeanalizuje możliwości takiego połączenia. Prędkie porozumienie w tej sprawie może poskutkować dodatkowymi połączeniami już w grudniu 2017 roku przy okazji wejścia w życie nowego rozkładu jazdy pociągów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.