W dniach 19 i 20 grudnia 2020 r. Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z wyjątkowymi klasykami w kolejowej odsłonie. W tych dniach zaprezentowane zostaną dwie drezyny kolejowe Warszawa M20 z kolekcji pojazdów Fundacja Ochrony dziedzictwa Przemysłowego Ślaska. Będzie też Parowozownia Św. Mikołaja dla dzieci.
Jak czytamy, pierwsza drezyna na bazie samochodu Warszawa M20 powstała już w 1956 r. Gotowe auta z FSO trafiały do zakładów w Nowych Skalmierzycach, gdzie dostosowywano je do ruchu po torach. Koła zmieniano na drewniane z metalową obręczą, ponieważ standardowe stalowe koła kolejowe byłyby zbyt ciężkie dla napędu samochodu osobowego. Układ kierowniczy blokowano w pozycji na wprost, zmieniano oświetlenie na zgodne ze standardami kolejowymi.
Warszawa M20 drezyna była także wyposażana w specjalny podnośnik-stopkę do obracania pojazdu i zmiany kierunku jazdy po torach. By ułatwić ten proces zawieszenie podwiązywano linkami stalowymi. Takich pojazdów wyprodukowano do 1973 r. około 200 na bazie wszystkich modeli Warszawy, z czego około 80 sztuk służyło w PKP, Według legend takie samochodowe drezyny służyły do przewożenia dygnitarzy, co oficjalnie nie jest prawdą. Ale wiadomo, w każdej legendzie jest ziarno prawdy, a w PRL partyjniacy nie mieli większych zahamowań, więc zapewne jeśli ktoś ważny chciał np. pojechać taką drezyną do Muzeum Kolejnictwa, to zabrano go do Muzeum Kolejnictwa, kur… znacie resztę cytatu. Natomiast prawdziwym zastosowaniem osobówek do jazdy po torach były inspekcje elementów infrastruktury czy szybki transport ludzi lub towarów między stacjami, posterunkami, lokomotywowniami itp.
Warszawy drezyny co ciekawe aktywnie służyły aż do lat 90. Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier, Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 - ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum. Oba pojazdy w świątecznej iluminacji zaprezentują się o godzinach 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30 i 18:30.
– Na muzealnej bocznicy zabytkowe parowozy i wagony mienią się kolorowymi świątecznymi światełkami, a budynki zyskały wspaniałą iluminację oraz dekoracje. Przy wejściu do Muzeum w zabytkowym, rozświetlonym wagonie znajduje się poczta Św. Mikołaja gdzie dzieci mogą napisać listy do Świętego Mikołaja, wrzucić je do specjalnej skrzynki pocztowej na Biegunie Północnym. Na muzealnej bocznicy może być chłodno, ale o to zadba nasz zespół i będziecie mogli rozgrzać się filiżanką gorącego kakao, czekolady, kawy lub świątecznego rozgrzewającego napoju (w opcjonalnym pamiątkowym kubku z jaworzyńskiej Porcelany Karolina ) i delektować się świeżo upieczonym i pierniczkami. Sklep z pamiątkami oferuje przedmioty dla wszystkich fanów kolei z Waszej listy świątecznej. Dodatkową atrakcją są przejazdy zabytkową lokomotywą w świątecznej iluminacji. Grupy oprowadzanie przez Przewodnika w reżimie sanitarnym maks. w grupach 10 osobowych. Aby docenić świąteczną iluminację wydłużyliśmy godziny pracy Muzeum od 11 00 do 19 00 – zachęca Muzeum.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.