fot. M. SzymajdaSkład Polregio na stacji Wrocław Główny
Polregio może otrzymać łącznie blisko 1,29 mld zł w związku ze zwiększeniem kwoty wsparcia do 41 proc. po rewizji KPO – poinformował przewoźnik w piątek. Dodał, że brak decyzji w sprawie wydłużenia czasu dostarczenia o co najmniej 2 lata może zaprzepaścić szanse na dostawę jednostek.
– Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) zwiększyło przydział funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla wszystkich 10 projektów złożonych przez firmę Polregio – poinformowano w piątkowym komunikacie polskiego przewoźnika kolejowego. Dodano, że w związku z pierwszą rewizją KPO, kwota wsparcia wzrosła z 26,42 proc. do 41 proc. kosztów inwestycji.
Przedsiębiorstwo przekazało, że zmiana ta może ułatwić realizację strategicznego zadania, które stoi przed przewoźnikiem, czyli wymianę taboru, w tym części ze 148 najbardziej wysłużonych jednostek. Po zwiększeniu wysokości dofinansowania do 41 proc. wartości inwestycji, Polregio w ramach 10 swoich wniosków może otrzymać ze środków KPO łącznie blisko 1,29 mld zł. Zaznaczono jednak, że kluczowym aspektem dla pomyślnej realizacji zakupu taboru pozostaje realność terminu dostarczenia pojazdów w ramach podstawowych wymogów KPO. Dodano, że brak decyzji w sprawie wydłużenia czasu dostarczenia pojazdów o co najmniej 2 lata może zaprzepaścić szanse Polregio i innych przewoźników na dostawę nowego taboru.
– Wymiana taboru w najbliższych latach to cel nadrzędny Polregio. Zwiększenie kwoty wsparcia dla zgłoszonych projektów powiększa nieznacznie szansę na realizację zakupu wszystkich 98 EZT (elektrycznych zespołów trakcyjnych - PAP), co pozwoliłoby zrealizować oczekiwania pasażerów, a tym samym poprawić standard i zwiększyć komfort podróży koleją regionalną – powiedział p.o. prezesa zarządu Polregio Marcin L. Mróz w komunikacie spółki.
– Mróz dodał, że ostateczna decyzja będzie należała jednak do organizatorów przewozów. "(...) to od ich decyzji, w tym w szczególności możliwości zwiększenia budżetów województw, zależy, czy spółka pozyska ten tabor – wyjaśnił p.o. prezesa firmy.
W komunikacie przekazano również, że Polregio stoi przed największym od ponad 20 lat programem wymiany taboru regionalnego i potrzebuje - w zależności od pozyskanych sposobów dofinansowania - przynajmniej od 200 do 250 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przewoźnik liczy, że pozyska środki nie tylko z KPO, ale i w ramach innych programów pomocowych, np. FEnIKS, Funduszy Europejskich dla Regionów oraz funduszy celowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także z komercyjnych instrumentów dłużnych i środków własnych przewoźnika.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, z 26-procentowym udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 1750 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na około 1950 stacjach. W 2023 roku z usług przewoźnika skorzystało blisko 100 mln pasażerów. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50 proc. i jeden udział), a pozostałymi akcjonariuszami są samorządy wojewódzkie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.