Dworzec Warszawa Wschodnia został wyremontowany przed Euro 2012. Na terenie budynku miały pojawić się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Jednak, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, najemców jest tylko kilku.
Modernizacja dworca Wschodniego w Warszawie kosztowała około 60 mln zł. Wyremontowano głównie wnętrze budynku, pozostawiono natomiast charakterystyczną bryłę z lat 60. Na gruntowny remont peronów zabrakło pieniędzy, przeprowadzono jedynie tzw. estetyzację.
Nowy dworzec miał tętnić życiem. Plany PKP SA zakładały, że na terenie obiektu powstanie m.in. wiele lokali gastronomicznych, bazar, ośrodek kultury rosyjskiej, punkt wizowy. Jednak ostatecznie pojawiło się niewielu chętnych na wynajem lokali usługowych. Do tej pory na dworcu otworzono kawiarnię Green Caffe Nero, kawiarnię Costa, punkty sieci Ruch i Hubi oraz aptekę. W budynku działa także stacjonarny bar Wars.
- Na razie na Dworcu Wschodnim mamy podpisanych siedem umów z najemcami. Sześciu już działa, siódmy - połączenie księgarni z drogerią - powinien wkrótce otworzyć swoje podwoje – informuje „Gazetę Wyborczą” Małgorzata Szychułda, dyrektor Departamentu Komercjalizacji Nieruchomości PKP SA.
Na zagospodarowanie wschodniej części dworca trzeba będzie poczekać dłużej. Przed remontem, w lokalu o powierzchni 817 metrów kwadratowych znajdował się sklep z używaną odzieżą. PKP SA zapowiada, że prowadzone są obecnie negocjacje dotyczące wynajmu tej przestrzeni dużemu operatorowi spożywczemu.
W czasie modernizacji dworca, przeprowadzono także remont piwnic o powierzchni ponad 5 tys. m kw. „Gazeta Wyborcza” informuje jednak, że kondygnacja piwnic jest za niska, co uniemożliwia otwarcie tam sklepu. Według PKP SA na przestrzeni tej może powstać w przyszłości parking lub magazyny, które będzie można wynająć.
Więcej