fot. Michał Szymajda, Rynek KolejowyStacja w Żelaznym Brodzie na północy Czech
W dyskusji o tym, jak powinny wyglądać przewozy pasażerskie w Czechach na razie wygrała opcja konserwatywna, która w realiach polskich i tak byłaby rewolucyjna. To nie państwo lecz regiony będą tworzyć poole taborowe.
Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej zrezygnowało z tworzenia poolu taborowego. Rządząca koalicja nie doszła do porozumienia w kwestii powołania państwowej wypożyczalni pociągów. Minister Transportu nie przekonał do swych planów partii socjaldemokratycznej i partii ludowo-chrześcijańskiej. Wpływ na tę decyzję miał także głośny opór ze strony związków zawodowych oraz państwowego przewoźnika České dráhy.
Pieniądze na poole dla regionów
Środki finansowe planowane na zakup państwowych pociągów zostały przeniesione do puli regionalnej, z której korzystać mogą regionalne władze samorządowe. Pierwszym regionem, który tworzy swój regionalny pool taborowy, jest Jihomoravský kraj (województwo południowomorawskie). Region ogłosił przetarg na zakup 31 składów elektrycznych, które mają być dostarczone w 2019 roku. Wartość zamówienia szacuje się na 5,5 mld koron.
Nowa klasa w RegioJet
Prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet należący do grupy StudentAgency wprowadził do swej oferty klasę LowCost. Nowa klasa LowCost różni się od klasy Standard wyłącznie brakiem serwisu i opieki ze strony stewarda (bezpłatna prasa, woda, ciepłe napoje). Pozostałe 2 kategorie w pociągach dziennych to Business oraz Relax, a w przypadku połączeń nocnych dodatkowo 2 kategorie miejsc leżących.
Oferta LowCost w zamierzeniu ma być 20% tańsza niż kategoria Standard – w marcu pierwsze pociągi z wagonami tzw. czwartej klasy rozpoczęły kursowanie w relacji Praga – Brno (najniższa cena 135 czk, ok 21 zł, 255 km). W tej relacji RegioJet rozpoczął prowadzenie przewozów w grudniu 2016 roku, otwierając kolejne pole konkurencji z państwowym przewoźnikiem ČD. Warto również dodać, iż RegioJet równolegle obsługuje połączenia autobusowe pomiędzy stolicami Czech i Moraw – docelowa polityka firmy zmierza do stopniowego przenoszenia potoków podróżnych z autobusów na tory.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.