Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Ukraina wyśle do Egiptu transporty pszenicy koleją

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
31-05-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Ukraina wyśle do Egiptu transporty pszenicy koleją
fot. Zarząd Portu Morskiego KołobrzegZdjęcie ilustracyjne
Kair uzgodnił z Kijowem cztery ładunki pszenicy, które miałyby być przetransportowane koleją przez terytorium Polski. Budzi to nadzieje na przywrócenie stabilności w zaspokajaniu żywnościowych potrzeb w kraju nad Nilem.

Ali Moselhi, egipski minister ds. zaopatrzenia i handlu wewnętrznego ogłosił, że 17 maja doszło do zakontraktowania czterech ładunków pszenicy z Ukrainy. To przełomowy krok w zaopatrzeniu Egiptu w żywność. – Strona ukraińska proponuje przewóz ładunków koleją z Ukrainy do Polski, a następnie do Egiptu – przekazał Moselhi podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Technologii i Urządzeń Przemysłu Zbożowego w Nasr City w Kairze. Podkreślono jednak, że minister nie wskazał o jakie ilości zboża chodzi i jak duże przesyłki otrzyma Egipt. Reuters podaje z kolei, że może chodzić o 300 tys. ton, które Egipt kupił jeszcze przed wybuchem wojny, a które do tej pory nie opuściły Ukrainy.

Wraz z zamknięciem ukraińskich portów morskich, na co wpływ miała rosyjska agresja, Kijów rozważa eksportowanie zapasów pszenicy koleją przez Rumunię i Polskę. Ta kosztowna operacja ma na celu wykorzystanie posiadanego zboża przed kradzieżą i zrobienie miejsca dla nowych produktów. Szeroko o tym kluczowym temacie piszemy w tym miejscu.

Przed kryzysem żywnościowym

Wśród toczącej się rosyjskiej wojny z Ukrainą, która wybuchła 24 lutego między dwoma największymi eksporterami pszenicy na świecie, narastają obawy przed zbliżającym się globalnym kryzysem żywnościowym. Podczas spotkania w Niemczech 14 maja podczas szczytu G-7 padły zapowiedzi, że wojna w Ukrainie napędza globalny kryzys żywnościowy i energetyczny, który zagraża biedniejszym krajom.

Egipt jest w czołówce importerów pszenicy. Roczne zużycie tego zboża w kraju wynosi ponad 20 mln ton. Szacunki mówią, że w tym roku własna produkcja wyniesie wyłącznie ok. 10 mln ton. To skłania Kair do importowania pozostałej części z Rosji i Ukrainy. Dlatego wznowienie eksportu pszenicy z Kijowa stanowi wielki przełom dla Egipcjan, którzy spożywają chleb do każdego posiłku, nie wspominając o wykorzystaniu pszenicy choćby do produkcji słodyczy. To sprawia, że dostarczanie pszenicy jest kwestią wręcz bezpieczeństwa narodowego.

Jako że Egipt znaczną część brakującego surowca importował przede wszystkim z Ukrainy, zaowocowało to w ostatnich latach porozumieniami między tymi państwami. Zdaniem Rashada Abdo, egipskiego ekonomisty, wznowienie eksportu z Kijowa jest postrzegane jako ważny krok ekonomiczny w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego wielu krajom na całym świecie, nie tylko Egiptowi.

Egipt na drodze ku niezależności żywnościowej

Egipt, w świetle trwającej wojny, zwrócił się nawet do Indii, jako alternatywnego źródła do importu pszenicy, gdzie produkuje się rocznie 108 mln ton tego zboża. Kair do tej pory sprowadził już nawet 50 tys. ton pszenicy z New Delhi – i to pomimo decyzji indyjskiego Ministerstwa Handlu o zakazie eksportu zboża z powodu silnej fali upałów, która dotknęła kraj i wpłynęła na krajową produkcję. Spowodowało to też wzrost lokalnych cen.

Co więcej, dane mówią, że Kair ma zapasy pszenicy tylko do końca 2022 roku. To dlatego egipski rząd podejmuje daleko idące działania aby zapewnić bezpieczeństwo w zapewnieniu żywności w obecnej sytuacji na świecie. – Trwają rozmowy z Francją, Kazachstanem i Argentyną w sprawie zakupu pszenicy w nadchodzącym okresie – mówi Yasser Tawfiq z Ministerstwa Zaopatrzenia. – Rząd opracował plan, który ma na celu uzyskanie produkcji własnej na poziomie od 65 proc. do 70 proc., poprzez zwiększenie pól uprawnych. Ma to dać o 5 milionów ton pszenicy rocznie więcej – wyjaśnia. Na liście jest również budowa nowych silosów, edukacja rolników, wykorzystanie nowych technologii w rolnictwie i nasion lepszej jakości i o zwiększonej wydajności. Wszystkie te działania mają doprowadzić kraj do samowystarczalności w dziedzinie produkcji pszenicy do 2030 roku.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5