W czerwcu 2011 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej zbadał dostępność usług telefonii komórkowej w pociągach na najważniejszych trasach w Polsce. W czerwcu UKE ogłosił, że problemów z zasięgiem właściwie nie ma, co spotkało się z konsternacją. Prezes urzędu Magdalena Gaj zapowiedziała w rozmowie z portalem „rynekinfrastruktury.pl”, że powtórzy badania jeszcze w tym roku.
Ogłoszone w czerwcu ubiegłego roku wyniki badań dostępności usług telefonii komórkowej w pociągach spotkały się z niedowierzaniem podróżnych "Na wszystkich badanych trasach zdarzają się pojedyncze miejsca, gdzie sieć nie ma zasięgu o czym mogą świadczyć pojawiające się w trakcie badania wyniki 'No services'". W zakresie transmisji danych udział udanych sesji wyniósł od ponad 40% w Play, przez ponad 80% w Orange i Plus do 93% w Era (T-Mobile).
Wielu osobom, które bezskutecznie próbują połączyć się z internetem w pociągu, trudno było pogodzić się z tymi wynikami. Prezes UKE Magdalena Gaj przyznaje, że rozmijają się z codzienną praktyką – Jeżdżę pociągiem w relacji Warszawa – Kraków i wiem, że transmisja danych nie jest możliwa praktycznie przez cały czas – przyznała w rozmowie z portalem „rynekinfrastruktury.pl”.
Powtórzą badania
- Badania przeprowadzimy jeszcze raz, najprawdopodobniej już jesienią tego roku – deklaruje prezes UKE. Kiedy dokładnie? – Tego jeszcze nie wiemy.
Musimy dokładnie opracować metodologię tak, by wpadka się już nie powtórzyła – wyjaśnia. Nie chciała jednak wskazać, co było przyczyną takich, a nie innych wyników badań – Zostały przeprowadzone zanim jeszcze zostałam prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, więc nie chcę się nad tym rozwodzić – ucina.
Wydaje się jednak, że pierwszym krokiem powinien być lepszy wybór tras – poprzednie badania pominęły Centralną Magistralę Kolejową, wzdłuż której liczba przekaźników jest bardzo niska, mimo olbrzymiego znaczenia samej linii w krajowej sieci połączeń pasażerskich. Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał jednak, że CMK nie będzie jednym z głównym szlaków po których będą się przemieszczać kibice w czasie Euro 2012.
Czy to coś zmieni?
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyznaje, że samo przeprowadzenie badań nic nie zmieni – Urząd nie ma narzędzi, żeby zmusić kogokolwiek do postawienia nowej infrastruktury komunikacyjnej – przypomina. Operatorzy będą zatem musieli z własnej inicjatywy zapewnić swoim klientom w pociągach możliwość połączenia z ich sieciami.
Najpierw UKE musi im jednak dokładnie wskazać, w których punktach zasięg jest najsłabszy.