Ponad milion pasażerów podróżowało w ciągu świątecznego tygodnia z PKP Intercity - podał polski narodowy przewoźnik. Z kolei z przewozów dalekobieżnych Deutsche Bahn skorzystało aż 2,3 mln osób (w cztery dni) to rekord niemieckiego przewoźnika.
Od środy 5 do wtorku 11 kwietnia pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 1,1 mln pasażerów. Składami narodowego przewoźnika podróżowało średnio około 160 tys. osób dziennie. Najwięcej podróżnych spółka przewiozła we wtorek 11 kwietnia – do pociągów PKP Intercity wsiadło wtedy aż 212 tys. osób.
Wzmocnione składy i dodatkowe pociągiPrzewoźnik podaje, że w okresie 5 – 11 kwietnia wzmocnił 290 pociągów dodatkowymi 435 wagonami, które kursowały na najbardziej popularnych trasach. Dodatkowe wagony pojawiły się w składach wyruszających m.in. z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic, Szczecina, Lublina czy Przemyśla, których destynacją były inne duże miasta lub popularne ośrodki turystyczne, jak np. Kołobrzeg czy Świnoujście.
Jak czytamy, powrót ze Świąt Wielkanocnych w Trójmieście ułatwiły dodatkowe pociągi: IC Bałtyk, który 10 i 11 kwietnia umożliwił podróże z Poznania do Gdyni, a następnie w relacji powrotnej. W tych dniach również kursował dodatkowy pociąg EIC Kaszub na trasie Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna. Uruchomione zostało także dodatkowe połączenie IC Lednica rel. Gdynia Główna – Wrocław Główny – Gdynia Główna, natomiast 10 kwietnia uruchomione zostały pociągi IC Kraszewski rel. Warszawa Wschodnia – Terespol – Warszawa Wschodnia i IC Laguna rel. Warszawa Centralna – Gdynia Główna – Warszawa Centralna.
PKP Intercity utrzymuje wysoką frekwencję po tym, jak w 2022 roku z usług narodowego przewoźnika skorzystało 59 mln osób, przyczyniając się do najlepszego wyniku przewozowego w historii spółki. Wyniki z pierwszego kwartału 2023 wskazują, że spółka ma szansę ponownie ustanowić rekord. W styczniu 2023 roku z usług przewoźnika skorzystało 4,64 mln pasażerów. To o 57% procent więcej niż w pierwszym miesiącu ubiegłego roku. Kolejne miesiące również upłynęły pod znakiem podróży z narodowym przewoźnikiem. W lutym tego roku z usług PKP Intercity skorzystało 4,4 mln pasażerów (o 48% więcej względem 2022 r.), a w marcu - 4,6 mln (o 6% więcej niż w marcu 2022 r.) - czytamy w komunikacie.
Niemieckie koleje też popularne, i też opóźnioneW tym roku Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) odnotowały kolejny rekord. Po raz pierwszy w historii przewoźnika w okresie Świąt Wielkanocnych z przejazdów pociągami dalekobieżnymi w Niemczech skorzystało ponad 2 mln pasażerów - mianowicie aż 2,3 mln osób. Warto podkreślić, że chodzi o krótszy okres, niż w przypadku PKP Intercity - nie o siedem, a cztery dni (od piątku do poniedziałku włącznie).
W roku ubiegłym w takim samym okresie było to 1,8 mln podróżnych, a również przed pandemią ruch był mniejszy. W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, w większości krajów związkowych na ten okres przypadają też dwutygodniowe ferie świąteczne. Wypełnienie pociągów w Wielkanoc wyniosło średnio 56%.
Niemiecki przewoźnik nie podał z jakimi opóźnieniami borykali się podróżni. W marcu współczynnik punktualności składow IC/ICE spadł ponownie poniżej 70%.
Co najmniej równie źle wyglądało to (za ubiegły rok) w PKP Intercity.