Transmaszholding został drugi rok z rzędu laureatem nagrody Good Design Industrial and Graphic Design Award. Nagrodę przyznano za koncepcję dwumodułowej czteroosiowej lokomotywy manewrowej TEM23.
Od momentu złożenia wniosku do ogłoszenia wyników konkursu koncepcja TEM23 przekształciła się w realny produkt – i jedną z dwóch dostępnych lokomotyw Transmaszholding stworzonych w stylu nowego designu w stylu Brand-DNA. Przypomnijmy, że ta sama koncepcja – DNA – rok wcześniej również otrzymała nagrodę – Dobry Wzór RedDot 2020.
Projekt TEM23 został opracowany we współpracy z narodowym rosyjskim centrum wzornictwa przemysłowego i innowacji 2050.LAB. Producent określa własny produkt jako wydajna, ekonomiczna i inteligentna maszyna, która jest początkiem platformy produktów nowej generacji.
– TEM23 to przede wszystkim estetyka funkcjonalności – podkreśla Evgeny Maslow, główny projektant w Transmaszholding. – Dzięki modułowej konstrukcji ta lokomotywa może być dostosowana do potrzeb różnych zamawiających. Przy projektowaniu TEM23 staraliśmy się, aby był to produkt przemyślany w każdym detalu i przywodził na myśl jakość. To nowe oblicze rosyjskiej inżynierii. Osobiście bardzo lubię tę „twarz”, gdyż wyraża pewność siebie – dodał Maslow.
Good Design to założony w 1950 roku prestiżowy światowy konkurs projektowania przemysłowego. Jej gospodarzem jest Chicago Athenaeum (muzeum architektury i designu) oraz Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Projektowania i Studiów Urbanistycznych.
W 2021 roku organizatorzy brali pod uwagę projekty z ponad 55 krajów. Koncepcja TEM23 została uznana za najlepszą w kategorii transportu. Wśród zwycięzców są także projekty m.in. Ferrari, Hyundaia i Mitsubishi.
Zdaniem Transmaszholding TEM23 to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie lokomotyw manewrowych na świecie. Konstrukcja bazująca na modułowej zabudowie ma ułatwiać obsługę i zapobiec przestojom pojazdu. Lokomotywa może pracować w układzie dwóch bloków napędowych lub po prostu jednego. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność paliwa przy mniej skomplikowanych manewrach. Dodatkowo TEM23 może być wyposażony w system zdalnego sterowania.
Wygląd nowych produktów Transmaszholding – już w ramach konkursu RedDot 2020 – scharakteryzowano, że jest połączeniem ruchu i swobody, co odzwierciedlają ostre, dynamiczne linie reflektorów, a także przykładem synergii, o czym świadczą opływowe linie krawędzi, które biegną ku sobie. Tłumaczono wówczas, że projektanci wzorowali na panterze śnieżnej – rzadkiego drapieżnika, a zarazem symbolu Rosji. Stąd czoło nowych produktów Transmaszholding, które ma przywodzić na myśl wspomnianego drapieżnika.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.