Tradycją Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako są prestiżowe konkursy, których rozstrzygnięcie następuje podczas gali, która w tym roku odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.
Firma Kolejowa Odpowiedzialna Społecznie.
Organizatorzy nagradzają i promują firmy, które angażują się we współpracę z lokalnymi społecznościami, prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dbają o swoich pracowników, uczciwie traktują swoich dostawców, partnerów i klientów. W tym roku przyznano trzy równorzędne nagrody
- Firma DELNER
- ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA
- Firma NEWAG S.A.
Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Nagroda przyznawana jest za szczególnie wyróżniający się produkt będący dziełem polskich inżynierów i techników. Nagroda ta jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych w Polsce w dziedzinie szeroko rozumianej elektryki.
- PKP Energetyka za produkt: Magazyn Energii Trakcyjnej o mocy 5,5 MW zainstalowany w Garbcach k. Wrocławia,
- ELESTER – PKP za produkt: ZEUS – system zasilania gwarantowanego urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym,
- MEDCOM Sp. z o.o. za produkt Zasilacz buforowy serii zb110dc100 w technologii węglika krzemu (SiC) z chłodzeniem naturalnym,
- APS ENERGIA za produkt: SAN RC – Rejestratory ciśnień i parametrów wagonu.
W uznaniu zasług w rozwoju trakcji elektrycznej oraz w podziękowaniu za wieloletnią współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich został medal im. Prof. Romana Podoskiego otrzymali:
Andrzej Bojanowski – Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich SA,
Dorota Daszkowska–Kosewska – Kierownik Projektu 14 Międzynarodowych Targi Kolejowe TRAKO 2021,
Adam Wielądek – przewodniczący kapituły nagród na 14.Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2021
Nagroda im. prof. Jana Podoskiego, przyznawana dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych i nowoczesnych technologii przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej, jest fundowana przez Polską Izbę Transportu Miejskiego.
W kategorii „Tabor szynowy dla komunikacji miejskiej”: MPK-Łódź za wagon techniczny
W kategorii „Części, podzespoły i wyposażenie taboru”: MEDCOM za zintegrowany zestaw falownik-przetwornica-układ odzysku energii w technologii węglika krzemu.
W kategorii „Infrastruktura torowa”: SEABLE Solutions / MMR Group Polska za System VeloGleis
W kategorii „Infrastruktura zasileniowa i elektroenergetyczna” ELESTER-PKP za Elektroniczne Zabezpieczenie Ziemnozwarciowe EZZv2
Nagroda im. prof. Czesława Jaworskiego przyznawanej przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
W kategorii „Infrastruktura” za wybitne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej: Firma PKP Energetyka za magazyn energii trakcyjnej
W kategorii „Pojazdy” za wybitne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz za lokomotywę manewrową z napędem wodorowym SM42-H2 PESA
Wyróżnienia:
ELESTER-PKP za Elektroniczne Zabezpieczenie Ziemnozwarciowe EZZv2
KUCA za Izolator sekcyjny typu 7520-3, 7520-4
WOLTAN Sp. za Ultraszybki wyłącznik hybrydowy DCU-HM
POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ S.A. za dwuczłonowy elektryczny pojazd szynowy ELF (Pojazd EMU654)
MEDCOM Sp. z o.o. za najnowszej generacji falowniki trakcyjne i przetwornice statyczne do pojazdów EZT
Rail-Mil Computers z Warszawy za System automatycznego prowadzenia pojazdów szynowych rm CBTC
Nagrodę im. Ernesta Malinowskiego w kategorii „Tabor Szynowy i jego elementy” otrzymała firma: Stadler Rail Management AG za piętrowy elektryczny zespół trakcyjny KISS dla Kolei Słoweńskich wyprodukowany przez Stadler Polska Sp. z o.o. w Siedlcach.
W kategorii „Systemy Informatyczne i telematyczne w dziedzinie tabory szynowego”
Alstom Konstal Polska za ATO Over ETCS (AoE) wyprodukowany przez Alstom Belgium Transport, Charleroi-Belgium.
Rail-Mil Computers za System automatycznego prowadzenia pojazdów szynowych rmCBTC ®.
Wyróżnienia:
Alstom Transportation Deutschland za CORADIA iLINT.
Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz za RegioJet EMU 654.
DB Cargo za Wagon m2 - modułowy i wielofunkcyjny wagon towarowy przyszłości.
Koleje Śląskie za Innowacyjny symulator pełnozakresowy wyposażony w moduł szkol. ECO DRIVING.
Nagrodę im. inż. Józefa Nowkuńskiego dla ukończonych inwestycji liniowych i kubaturowych, a także projektów nowych inwestycji infrastrukturalnych szynowych, zrealizowanych na terenie Polski oraz taboru szynowego, posiadającego dopuszczenie przynajmniej w jednym kraju UE i prezentowanego na Targach TRAKO
W kategorii „Infrastruktura i systemy transportowe” Grupa KZN Bieżanów - za Innowacyjną technologię transportu i rozładunku rozjazdów w blokach metodą wzdłużną.
W kategorii „Przedsięwzięcia techniczno – organizacyjne oraz systemy informatyczne i telematyczne w infrastrukturze” otrzymuje firma: ELESTER-PKP za produkt PERUN - komputerowy system sygnalizacji przejazdowej.
Wyróżnienie otrzymała firma Wielobranżowa i Projektowa Spółka Monat za System poprawy widoczności przejazdów kat. D (SPW-1M)
Przypomnijmy, że Jakub Madrjas
został laureatem wyróżnienia w konkursie o nagrodę im. Jana Raczyńskiego, przyznawanej dziennikarzom zajmującym się transportem szynowym. Wyróżnienie otrzymał także Marek Graf z „Techniki Transportu Szynowego”, a nagrodę główną – Katarzyna Kapczyńska z „Pulsu Biznesu”.