Dwadzieścia lat temu TINES zaczynał z marzeniami i wiarą w polską myśl techniczną. Dziś patrzy wstecz z dumą, a w przyszłość – z ambicją, gotowy na kolejne wyzwania. Jubileusz 20-lecia TINES to coś więcej niż podsumowanie dotychczasowych działań i dokonań. To ludzie, których pasja i zaangażowanie pozwoliły zmieniać oblicze kolei w Polsce. To setki projektów, setki kilometrów torów i miliony podróżnychkorzystających na co dzień z efektów naszej pracy. Przede wszystkim jednak, to wspólnie napisana historia.
Obchody 20-lecia TINES miały wyjątkowy charakter. W 2024 roku, zamiast tradycyjnej gali, Prezes Tomasz Szuba postawił na rozwój i promocję kapitału intelektualnego w branży budownictwa infrastrukturalnego.
„Chcieliśmy pokazać, jaką przemianę przeszedł polski transport szynowy na przestrzeni dwóch dekad” – podkreślił Tomasz Szuba.
Rok jubileuszowy obfitował w spotkania oraz konferencje branżowe. Siedem wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim, w tym jedno międzynarodowe, które zgromadziły łącznie ponad 2200 uczestników. Była to okazja nie tylko do wspomnień i refleksji nad historią firmy, lecz także do dyskusji o przyszłości kolei, zrównoważonym rozwoju, bezpieczeństwie oraz nowoczesnych technologiach. Podczas licznych debat wygłoszono 22 referaty, które stały się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. Obchody 20-lecia TINES nie tylko uczciły bogatą historię firmy, lecz także wzmocniły jej pozycję jako lidera w branży i inicjatora dialogu o przyszłości infrastruktury transportowej.
Pociąg pełen przyjaciół
Bez wyjątkowych ludzi, których zaangażowanie do dziś stanowi część historii TINES, firma nie byłaby w miejscu, w którym jest dzisiaj. To również ich determinacja, pasja, pomysły, odwaga i wsparcie pomagały TINES pokonywać wyboiste ścieżki nowych rynków handlowych, skomplikowanych przepisów prawnych, niepisanych a przecież istniejących w tradycji kolejowej barier, które uparcie broniły wejścia na rynek nowych technologii i innowacji.
Prezes Zarządu Tomasz Szuba podziękował wszystkim, którzy wspierali działalność TINES i inspirowali do ciągłego rozwoju: TINES to nie tylko technologia i produkcja, lecz przed wszystkim ludzie. Wspaniali i zaangażowani przyjaciele, których determinacja, pasja oraz gotowość do podejmowania wyzwań sprawiły, że polska myśl techniczna związana z infrastrukturą transportu szynowego znana jest w Europie - podkreślał Tomasz Szuba. - Każda z osób wyróżniona statuetką zostawiła swój ślad w historii TINES. Wsparcie, które od Was otrzymaliśmy, dobre rady, a często zwyczajna ludzka życzliwość były i są dla nas bezcenne. Jestem wdzięczny za Waszą w nas wiarę, za to, że ośmielaliście nas w naszych marzeniach, i podnosiliście na duchu w chwilach zwątpienia. Niektórych niestety już nie ma wśród nas, ale pamięć o nich pozostaje w DNA TINES.
Jubileusz TINES w liczbach:
- 20 lat w branży
- 19 Patronów Honorowych:
- AGH University of Krakow
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Politechnika Wrocławska
- Instytut Badawczy Dróg i Mostów IBDIM/Road and Bridge Research Institute
- Instytut Kolejnictwa
- Instytut Techniki Budowlanej
- Polska Izba Inżynierów Budownictwa
- Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa PZITB Zarząd Główny
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP
- Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej
- ZOPI
- Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej
- Izba Gospodarcza Transportu Lądowego
- Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja
- Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza
- Polski Klaster Eksporterów Budownictwa
- Polski Klaster Budowlany
- Polski Związek Pracodawców Budownictwa
- 7 wydarzeń jubileuszowych
- ponad 2200 słuchaczy
- 22 referaty
- ponad 400 minut wiedzy i doświadczeń na najważniejszych wydarzeniach branżowych, z zakresu: izolacji wibroakustycznej dróg szynowych, pierwszych zastosowań rozjazdów kolejowych w nawierzchni, bezpodsypkowej na sieci PKP PLK S.A., pierwszych zielonych torowisk tramwajowych w Polsce, pierwszych zintegrowanych przejazdów kolejowo-drogowych wraz z wynikami badań po 18 latach eksploatacji, systemów przytwierdzeń stosowanych w nawierzchni bezpodsypkowej w tunelach do prędkości 250 km/h, podłóg przyszłości Vibrofloor dla zastosowań w budownictwie obiektów użyteczności publicznej i przemysłowej, inżynierii materiałowej i roli elastomerów polimerowych w drogach szynowych.