W Gdański oficjalnie otwarte zostały międzynarodowe targi kolejowe Trako. Szereg wydarzeń i premier targowych można śledzić na portalu i w mediach społecznościowych Rynku Kolejowego.
- Miło mi widzieć państwa na żywo. Pandemia to bardzo trudny czas. Organizujemy wydarzenie w pełnym reżimie sanitarnym, starając się dbać o zdrowie naszych uczestników i własne – powiedział Prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski. - Jeszcze trzy miesiące temu rozbieraliśmy tu powstały w czasie pandemii szpital. Spełniliśmy swoją misję, we współpracy z Grupą Lotos. Zmodernizowaliśmy się do obiektu hybrydowego i jesteśmy dumni że mogliśmy pomóc ludziom. Obsłużyliśmy 850 chorych. A dzisiaj - jesteśmy gotowi żeby przywitać Państwa – mówił wyraźnie wzruszony prezes MTG.
Święto kolei w Gdańsku
- Dziś mamy święto kolei. Ponad 500 wystawców, 36 tys. metrów kw., wiele atrakcji, innowacyjnych rozwiązań i ciekawostek. Znajdźcie cztery dni w nawale swoich obowiązków – bo tyle będzie potrzeba, żeby poznać część dorobku przemysłu kolejowego w Polsce. Jeśli będziecie mówić o przyszłości, mówcie o kolei. Ten trudny czas pandemii pokazał, że kolej jest najlepszym środkiem transportu, odpornym na wszystkie zła i – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
- W poprzednich latach trwały debaty na temat zapaści polskiej kolei. Dziś trwają debaty na temat jej przyszłości - stwierdził Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Cieszymy się z tego, że wielki program przebudowy polskiej kolei jest stale wzbogacany o kolejne komponenty. Kolej jest nowoczesna, bezpieczna i przyjazna środowisku ale przede wszystkim wypełnia strategiczny cel naszego rządu – walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – dodał minister.
Kolej zmieniły pieniądze
- Dziś na targach spotykają się wszyscy najważniejsi ludzie w Polsce, którzy animują rozwój kolei i mają wpływ na to, jaka będzie jej przyszłość. Bardzo się cieszę, że tu w Gdańsku jest przestrzeń do takich debat, które przyczyniają się do dynamicznych zmian na polskiej kolei – zauważył Andrzej Adamczyk, podkreślając jednocześnie wagę miliardów złotych, które wydano w sektorze w ramach programów inwestycyjnych.
- Chciałbym żeby dla każdego kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru - powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Polska kolej od sześciu lat zmienia się w sposób, jakiego jeszcze nie było. Miliardy złotych na infrastrukturę liniową, na tabor, na dworce to po prostu ogromne pieniądze, które zmieniają rzeczywistość – podkreślał prezes Mamiński.
W imieniu unijnej Komisarz Transportu Adiny Vălean gości przywitał również szef jej gabinetu Walter Goetz. – Trako jest punktem odniesienia dla rozwoju całej kolei w Europie Środkowo-Wschodniej od 20 lat – powiedział Goetz, podkreślając, że środki unijne stanowią ponad 60% wartości inwestycji w sektorze kolejowym w Polsce. Spośród licznych innowacji planowanych do zaprezentowania na targach przedstawiciel Komisji wymienił lokomotywę wodorową Pesy.
Szereg wydarzeń i premier targowych można śledzić na portalu i w mediach społecznościowych Rynku Kolejowego.
Zdjęcia z wystawy taboru można znaleźć tutaj.
Zachęcamy do odwiedzenia nas na stoisku nr 38 w hali B. To jedna z niewielu okazji, by spotkać się z naszymi ekspertami oraz zespołem redakcyjnym i sprzedażowo-konferencyjnym. Można też otrzymać najnowszy, dedykowany targom numer naszego miesięcznika!