W najbliższych dniach tramwaje MPK zamienią się w publiczne czytelnie. Wszystko za sprawą dwóch akcji społecznych, których MPK Wrocław jest partnerem. W liniach tramwaju Plus pojawią się aktorzy zachęcający pasażerów do wspólnego głośnego czytania, natomiast w pojazdach m.in. na liniach 6, 14 i 23 już 20 czerwca spotkać będzie można wolontariuszy rozdających książki.
Pierwsza inicjatywa związana jest z Targami Książki „Tanie czytanie”, które startują 20 czerwca na pl. Solnym i potrwają do 23 czerwca. Aktorzy-bajarze w tych dniach pojawią się między godziną 14, a 16 w tramwajach z Plusem. Podróżować będą między pl. Jana Pawła II, a Rondem Reagana. Najpierw wszystkim pasażerom rozdadzą tekst wiersza Aleksandra Fredry pt. „Małpa w kąpieli”, a potem odbędzie się wspólne czytanie. Taka akcja ma wywołać uśmiech na twarzach podróżujących i zachęcić do sięgania po lekturę. Podobna inicjatywa była już organizowana w maju z dziećmi i wzbudziła niesamowicie pozytywne emocje. Pasażerowie z uśmiechem na twarzy patrzyli jak maluchy recytują wiersze i skandują hasła namawiające do czytania. Projekt jest inicjatywą Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.
To jednak nie wszystko, bo w liniach 31 Plus, 6, 14 i 23 w ramach Międzynarodowego Dnia Bookcrossingu - 20. czerwca pojawią się wolontariusze, którzy popularyzować będą ideę „wędrujących książek”. Pomysł jest prosty. W specjalnie przygotowanych skrzynkach leżą książki, które można wypożyczyć i przeczytać. Później należy je udostępnić, aby kolejne osoby mogły je przeczytać. W ten sposób książki wędrują między czytelnikami. Do tej idei namawiać będą wolontariusze. Cztery trzyosobowe grupy pojawia się w tramwajach między godzinami 11-13. Oprócz głośnego czytania fragmentów książek będą także je rozdawać. Projekt koordynuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.