Fot. UM ChrzanowaStała wystawa w chrzanowskim muzeum
Syndyk masy upadłości Pierwszej Fabryki Lokomotyw Fablok ogłosił konkurs ofert na zbycie prawie całego majątku, w tym budynków, hal produkcyjnych i maszyn.
Przedmiotem sprzedaży jest Przedsiębiorstwo Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Fablok zlokalizowane w miejscowości Chrzanów. Cena wywoławcza wynosi 36,7 miliona złotych (transakcja zwolniona jest z podatku VAT). Warunkiem przystąpienia do postępowania jest wpłacenie wadium w wysokości trzystu tysięcy złotych. Otwarcie ofert planowane jest na 28 maja 2018.
Jak czytamy w dokumentach, spółka została założona 20 maja 1919 r. W celu jak najszybszego rozpoczęcia produkcji, spółka początkowo kooperowała z austriacką fabryką StEG, w której opracowano dokumentację pierwszego polskiego parowozu Tr21. W okresie przedwojennym wyprodukowano w Fabloku wiele typów parowozów normalno- i wąskotorowych, dla pociągów pasażerskich (osobowych i pospiesznych) oraz towarowych – zarówno dla PKP, jak i zakładów przemysłowych. Jeszcze przed wojną podjęto produkcję spalinowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych, a także wagonów motorowych.
W grudniu 1991 Fablok przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1995 spółka weszła w skład VII NFI, od którego 60% akcji wykupiła w marcu 2003 powstała dwa lata wcześniej Pracownicza Spółka Akcyjna – "Bumar-Fablok". 5 marca 2009 nastąpiło połączenie spółek – Fabryka Maszyn Budowlanych i Lokomotyw „Bumar-Fablok” S.A. wraz z "Fablok" Pracownicza S.A. W wyniku połączenia powstała nowa spółka pod nazwą Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” Spółka Akcyjna. Połączenie spółek zakończyło długoletni proces prywatyzacji przedsiębiorstwa. Pod koniec swojej działalności badana jednostka prowadziła produkcję m.in. lokomotyw spalinowych 6Da; wózków napędowych 1LNa; zestawów kołowych do lokomotyw elektrycznych i spalinowych o prędkości jazdy do 160 km/h.
– Mocno trzymam kciuki, żeby zgłosił się oferent, który kupi Fablok. Od upadłości likwidacyjnej minęło kilka lat. Najwyższy czas, żeby to w całości wystawić na sprzedaż – powiedział portalowi "Przełom" burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Na spłatę należności czekają wierzyciele, m.in. byli pracownicy i samo miasto (należności fabryki wobec samorządu to ok. 2,5 mln zł).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.