W ramach budowy Rail Baltiki w Suwałkach ma powstać łącznica oraz przystanek w nowej lokalizacji. Obecnie trwa poszukiwanie optymalnej lokalizacji i przynajmniej na razie nie zapadły jeszcze żadne decyzje.
Rail Baltica w SuwałkachW Krajowym Programie Kolejowym do roku 2023 r. na liście rezerwowej znalazło się zadanie „Prace na linii kolejowej nr E75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa”), które wpisuje się w realizację Rail Baltiki. PKP PLK, mimo niepewności co do możliwości sfinansowania przedsięwzięcia (potencjalnym, podstawowym źródłem sfinansowania prac to unijny Fundusz Spójności), przygotowują się do tego zadania.
– W chwili obecnej, w ramach prac przygotowawczych do ww. projektu trwa opracowywanie studium wykonalności, mające na celu określenie szczegółowego zakresu planowanej inwestycji – informuje „Rynek Kolejowy” Łukasz Kwasiborski z Wydziału Prasowego Centrali PKP Polskie Linie Kolejowe.
Zgodnie z przyjętą koncepcją planowane są zmiany w infrastrukturze kolejowej na terenie Suwałk. Jak wyjaśnia Kwasiborski, zakłada się budowę łącznicy wraz z nowym przystankiem kolejowym.
Różne pomysły na lokalizację dworca kolejowegoZ informacji publikowanych w lokalnych mediach można dowiedzieć się o różnych lokalizacjach głównego przystanku kolejowego na terenie miasta. Jak podała „Gazeta Współczesna”, uzgodnioną między PKP S.A., PKP PLK i Prezydentem Miasta Suwałki lokalizacją był rejon ulicy Sejneńskiej. Jednak spółki kolejowe zmieniły koncepcję, co potwierdza „Rynkowi Kolejowemu” Kamil Sznel, asystent prezydenta Suwałk.
– Rzeczywiście PKP chce zmienić lokalizację dworca kolejowego w Suwałkach. W trakcie ostatniego spotkania z osobami decyzyjnymi w PKP zapadła decyzja, że otrzymamy koncepcję, gdzie taki dworzec miałby zostać ulokowany. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego stanowiska – informuje.
Powyższe słowa potwierdza Aleksandra Dąbek z Biura Prasowego PKP S.A.
– Obecnie trwają rozmowy między przedstawicielami Urzędu Miasta, PKP S.A. i PKP Polskie Linii Kolejowych S.A. w sprawie lokalizacji punktu obsługi podróżnych na stacji Suwałki. Rozważane jest m.in. przeniesienie obsługi pasażerskiej w okolice dworca autobusowego – podaje Dąbek.
Zwolennikiem budowy węzła przesiadkowego w rejonie obecnego dworca autobusowego jest przedstawiciel Prezydenta Miasta Suwałki. Sznel uważa, że ta lokalizacja daje szansę na powstanie dużego terminala pasażerskiego.
Decyzje jeszcze nie zapadłyJak zgodnie informują zainteresowane strony, ostateczne decyzje nie zapadły. Jak informuje przedstawiciel PKP PLK, szczegółowy zakres planowanej inwestycji będzie znany po zakończeniu prac nad studium wykonalności, a dokładny harmonogram prac powstanie na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej inwestycji.
– Wstępnie zakłada się, że roboty budowlane będą realizowane pomiędzy IV kwartałem 2019 a I kwartałem 2021 roku – informuje Kwasiborski. – Należy jednak podkreślić, że realizacja powyższego zamierzenia nastąpi w przypadku przesunięcia projektu z listy rezerwowej na listę podstawową KPK. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. źródła finansowania – zastrzega.
Ponadto deklaruje, że ostateczna lokalizacja przystanku kolejowego zostanie wypracowana z innymi partnerami.
– PLK są otwarte na wszelkie sugestie podczas przygotowywania się do inwestycji, tak z samorządów, jak i od mieszkańców. Nie inaczej jest w tym przypadku – podkreśla Kwasiborski.
Likwidowana stacja pod zabudowę mieszkalną?Należy podkreślić, że od ostatecznej decyzji o lokalizacji stacji pasażerskiej w Suwałkach będzie zależał los terenów obecnej stacji. Miasto chciało „uwolniony” teren przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową. W przypadku ustalenia lokalizacji przystanku bliżej centrum miasta, plany te muszą zostać zweryfikowane. Jednak jak zapowiedział w rozgłośni „Radio 5” Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałki, samorząd na pewno zgodzi się tylko na wjazd pociągów osobowych do centrum. Natomiast władze miasta są zainteresowane przejęciem trzech niewykorzystywanych budynków w pobliżu obecnej stacji, które należą do spółek kolejowych. Po ich remoncie miałyby tam zostać urządzone lokale mieszkalne.