Łódzki marszałek zapowiada, że uhonorowany właśnie nagrodą im. inż. Nowkuńskiego system Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będzie w najbliższych latach rozbudowywany. Jednak już teraz można go nazwać imponującym – przekonywał na wczorajszej konferencji prasowej i chwalił byłego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka za pomoc w osiągnięciu sukcesu.
Marszałek województwa łódzkiego odebrał przedwczoraj na gdańskich targach Trako nagrodę im. inż. Józefa Nowkuńskiego dla wojewódzkiego przewoźnika – Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wyróżnienie imienia budowniczego jednego z największych przedsięwzięć kolejowych II Rzeczypospolitej – tzw. Magistrali Węglowej Śląsk – Porty – przyznawane jest za udane inwestycje infrastrukturalne i taborowe oraz za projekty takich inwestycji.
Wczoraj, już w Łodzi, Witold Stępień komentował przyznanie łódzkiej spółce statuetki będącej repliką pomnika inż. Nowkuńskiego, który ma niebawem stanąć w Tarnowskich Górach. – Nagroda przyznana została za projekt „Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”. Jest więc wyróżnieniem za kompletny system kolei, w którym są i nowoczesne pociągi, i nowe zaplecze obsługowe, i zmodernizowane w ramach projektu uzupełniającego przystanki, i wyremontowane odcinki torów – wyliczał. – Oczywiście do tego dochodzi funkcjonujący przewoźnik czy bilet aglomeracyjny – dodał.
Bez wsparcia Grabarczyka ŁKA mogłaby nie powstać
– Ogółem system Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już jest imponujący, stąd zresztą ta nagroda – podsumował łódzki marszałek. Podkreślał też, że największe dzieło inżyniera Nowkuńskiego związane jest z regionem łódzkim, bo mająca wielkie znaczenie dla międzywojennego przemysłu magistrala przebiegała przez leżące nieopodal Zduńskiej Woli osiedle Karsznice.
– Statuetka to nagroda dla całego zespołu ŁKA, bo projekt to przecież nie tylko nasz pomysł, pewna idea, ale też jej realizacja przez cały sztab ludzi. Współpracowaliśmy także z urzędami centralnymi. Odbierając statuetkę, podkreślałem też rolę promotora tego przedsięwzięcia, [byłego] ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka – mówił Witold Stępień. Ocenił, że budowa systemu kolei aglomeracyjnej możliwa była właśnie dzięki decyzji Grabarczyka o skierowaniu do regionu łódzkiego 50 mln euro na projekty kolejowe. – Minister nas cały czas wspierał i bez tego partnerstwa trudno byłoby o realizację ŁKA – stwierdził marszałek.
Wojewódzkie dziecko, które chce urosnąć
– Cieszę się, że system jest kompletny, ale uprzedzałem już minister [infrastruktury i rozwoju] Marię Wasiak, że nasze dziecko pewnie będzie chciało rosnąć – mówił Witold Stępień. Zapowiedział, że w obecnej perspektywie 2014–2020 projekt, którego realizacja zakończyła się już w perspektywie minionej, będzie rozbudowywany o kolejne elementy.
Również wczoraj ŁKA została uhonorowana nagrodą „Lokomotywy Rynku Kolejowego” w kategorii Nowi przewoźnicy. – Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy wyróżnieni przez czytelników tak ważnego branżowego wydawnictwa. Jest to dla nas tym bardziej istotne, że głosowali na nas pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z naszych usług – powiedział Andrzej Wasilewski, prezes spółki.