Z dniem 30 listopada 2022 roku Stacja Muzeum zakończyła realizację projektu „KOLEJ na cyfryzację – ratunkowa digitalizacja dokumentacji technicznej parowozu Pt31”. Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura cyfrowa” oraz dotacji ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Digitalizację przeprowadzono według „Katalogu dobrych praktyk digitalizacji obiektów muzealnych”. Zgodnie z planem udało się przeskanować sześć tomów zabytkowej dokumentacji technicznej, obejmującej 1293 rysunki na kalce technicznej i papierze o niestandardowych formatach, pochodzącej w zdecydowanej większości z Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A. – Zakłady w Chrzanowie [„Fablok”]. Stacja Muzeum nie była w stanie zdigitalizować ich we własnym zakresie; duży problem stanowiła też postępująca degradacja kalek technicznych, na których sporządzono rysunki, stąd decyzja o sięgnięciu po środki zewnętrzne.
W ramach projektu materiał został poddany obróbce cyfrowej i zapisany na nośnikach w sposób gwarantujący bezpieczeństwo i dostęp dla systemów w jak najdłuższej perspektywie czasowej. Następnie zespół Działu Inwentarzy przeanalizował i opracował zeskanowany zasób. Wybrane rysunki wraz z opisami merytorycznymi znalazły się na platformie Cyfrowa Stacja Muzeum, dostępnej pod adresem
https://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/. Będzie też możliwość wykorzystania całości materiału do celów naukowo-badawczych, edukacyjnych czy popularyzatorskich.
Dodajmy, że w zbiorach Muzeum znajduje się zarówno parowóz Pt31-64, jak i Pt47 o numerach: 01, 93, 104 i 152 – będący konstrukcją rozwojową parowozu Pt31 zaprojektowanego przez inż. Kazimierza Zembrzuskiego.
„Rynek Kolejowy” jest partnerem medialnym projektu.