- Zapraszam na spotkanie z olbrzymem – poinformował przedstawicieli mediów zebranych na warszawskiej stacji PKP Rakowiec Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP PLK. Olbrzym rzeczywiście się pojawił: kilkaset metrów dalej pracował tzw. Kombajn do Naprawy Podłoża AHM – 800R.
PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły modernizację linii kolejowej nr 8 na odcinku łączącym Warszawę Zachodnią z Warszawą Okęciem. Plany przebudowy tej trasy były tworzone od dawna – z powodu przestarzałej konstrukcji i sporego zużycia infrastruktury, przejeżdżające tamtędy składy zmuszone są do ograniczenia prędkości. Dopływ funduszy z Unii Europejskiej umożliwił rozpoczęcie robót. Początkowo udrożniano elementy odwodnienia i przygotowywano teren pod budowę nowego torowiska. W połowie sierpnia na trasie pojawił się ogromny kombajn AHM-800R. Wymienia on torowisko na tym odcinku, przesuwając się 400-600 metrów dziennie. Wykonuje on pracę w sposób ciągły (potokowy), wymieniając podtorze kolejowe, ale zachowując szyny i podkłady.
Oprócz rzecznika PKP PLK w prezentacji pracy kombajnu wzięli udział także wiceprezes zarządu oraz dyrektor marketingu i rozwoju Trakcji Polskiej – PKRE S.A. Dariusz Mańkowski (szef lidera konsorcjum będącego wykonawcą prac), a także Piotr Borys, dyrektor projektu. Specjaliści zajmujący się nadzorem nad sterowaniem maszyną, wskazali na jej dużą wydajność i dokładność, jak również zminimalizowanie uciążliwości dla otoczenia i środowiska naturalnego poprzez wyeliminowanie dodatkowego sprzętu do robót budowlanych. Wraz z AHM-800R na torach znajdował się zespół transporterów samowyładowawczych typu MFS (grupa transporterów do przejęcia i wywozu urobku z przodu oraz grupa transporterów do dowozu i przekazania na AHM kruszywa na warstwę ochronną z tyłu). - Razem powstaje zestaw, który obsługuje załoga licząca 50 osób. Z czego 5 obsługuje sam kombajn – powiedział Janusz Kaczmarczyk, naczelnik zespołu z Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie. Maszyna jest własnością Zakładu od 1999 roku, jest to jedyna tego typu jednostka w Polsce i jedna z pięciu w całej Europie. Cały zestaw liczy sobie ok. 800 metrów długości. Ważne, że pomimo prowadzenia intensywnych prac, obok maszyn, po drugim torze mogą przejeżdżać zwykle kursujące tam pociągi, nieznacznie tylko zmniejszając prędkość.
Realizacja projektu ma zakończyć się w maju 2008 roku. Jej koszt to ok. 204 mln zł netto. Powstaną nowe osobowe przystanki kolejowe: Warszawa-Al. Jerozolimskie i Warszawa-Żwirki i Wigury. Mają one poprawić komunikację stolicy z najważniejszym lotniskiem w kraju.
* Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK i Piotr Borys, dyrektor projektu przedstawiają szczegóły przedsięwzięcia.
* Dariusz Mańkowski, wiceprezes zarządu, dyrektor marketingu i rozwoju Trakcja Polska - PKRE S.A.
* Cały zestaw liczy sobie ok. 800 m długości...
* Fot. RK.