W minionym roku Śmigielska Kolej Wąskotorowa przewiozła więcej podróżnych niż w 2013 r. Udało się to m.in. dzięki wprowadzeniu nowych ofert. Za sprawą wsparcia ze środków samorządu Województwa Wielkopolskiego, operator mógł wykonać naprawy infrastruktury oraz taboru.
Historia
Śmigielskie Koleje Powiatowe, bo taka była pierwsza nazwa wąskotorówki, zostały wybudowane na przełomie XIX i XX w. Powstały wtedy linie kolejowe o prześwicie szyn 1000 mm, łączące Stare Bojanowo z miejscowością Krzywiń oraz z Wielichowem przez Śmigiel. Później oddano do użytku odcinki Wielichowo – Ujazd i Wielichowo – Rakoniewice.
Po II wojnie światowej kolej została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. Decyzją przedsiębiorstwa państwowego zmniejszono rozstaw szyn do 750 mm. Po czasach rozkwitu, kiedy kolej była modernizowana, a pojazdy spalinowe zastąpiły parowozy, spadło znaczenie omawianej kolei wąskotorowej. Z czasem długość sieci zmniejszyła się do liczącego 23 km odcinka Stare Bojanowo – Wielichowo. W 2001 r. PKP zawiesiła przewozy, jednak już w 2002 r. wznowiono je staraniem Gminy Śmigiel. Wznowiono zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Z czasem nastąpiła zmiana operatora – kaliskie Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych zastąpił Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu.
Oferta
Obecnie na Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej prowadzone są przewozy turystyczne. Operator uruchamia pociągi na podstawie rozkładu jazdy oraz na zamówienie grup zorganizowanych. Składy ogólnodostępne kursują w wybrane dni w roku, na zamówienie mogą być uruchamiane przez cały rok. Ruch prowadzony jest między stacjami Stare Bojanowo a Bielawy Śmigielskie.
Jednak, jak informuje „Rynek Kolejowy” Norbert Kozłowski z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, przygotowywane są nowe oferty. W porównaniu z 2013 w roku ubiegłym uruchomiono przejazdy pn. ,,Dojedź z nami na targ" w Śmiglu. Były to regularne przewozy pasażerskie w każdą środę targową kwietnia. Do miejscowości targowej pociągi dojeżdżały ze Starego Bojanowa i Bielawy. Ponadto zorganizowano dwa gminne zawody w wyścigach drezyn ręcznych.
Operator może uruchomić składy z trakcją spalinową – ich obsługę zapewniają wagony motorowe MBxd2 lub wagony z lokomotywą Lxd2. Ponadto od ubiegłego roku zarządca wąskotorówki dysponuje wspomnianymi dwoma drezynami ręcznymi sześcioosobowymi. Oferta drezynowa obejmuje przejazdy trasą Śmigiel – Stare Bojanowo – Śmigiel.
Obok możliwości przejazdu pociągiem turystycznym klienci mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji. Wśród nich jest możliwość spędzenia czasu przy ognisku, do zwiedzania udostępnione są lokomotywownia i pomieszczenia dyżurnego ruchu. Operator organizuje również przejazdy dla amatorsko lub profesjonalnie zajmujących się fotografią. W składach uruchamianych na zamówienie pracownicy operatora mogą pomóc w organizacji różnych imprezy (np. urodzinowej dla dziecka, imprezy integracyjnej itp.) poprzez m.in. odpowiednią aranżację wnętrz pojazdów, organizację gier i zabaw czy możliwość pomocy w zamówieniu pożywienia.
Finanse
Śmigielska Kolej Wąskotorowa funkcjonuje obecnie w strukturach Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, będącej jednostką organizacyjną Gminy Śmigiel. Dochody pozyskiwane są ze sprzedaży biletów, opłat od zleceniodawców zamawiających pociągi. Operator prowadzi również sprzedaż pamiątek związanych z wąskotorówką – koszulek, kubeczków, breloczków, kolorowanek, itp.
Jak informuje Norbert Kozłowski, ważnym źródłem dochodów jest dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Pozwoliło to na wymianę podkładów, naprawę rozjazdów oraz remont wagonów motorowych MBxd2 i lokomotywy spalinowej Lxd2.