Mimo że cały rynek odnotował duże wzrosty, to znaleźli się przewoźnicy, którym ubyło pasażerów. Jednym z nich jest SKM Warszawa. Wprawdzie procentowy spadek nie jest znaczny, jednak w ujęciu całościowej liczby pasażerów, liczba ta jest już spora.
Szybka Kolej Miejska w Warszawie to przewoźnik kolejowy działający na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Rok 2016 przyniósł niestety słabsze wyniki. Przewoźnik znalazł się w gronie pięciu spółek, które zanotowały zmniejszenie liczby pasażerów. Co więcej, aż trzy operują na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy.
W zeszłym roku SKM Warszawa wykonała 353 mln pociągokilometrów, co pozwoliło uzyskać udział w rynku na poziomie 1,86 proc. W porównaniu jednak do 2015 roku, wynik za 2016 roku w pracy przewozowej zmalał o 5,9 proc. O tyle samo skurczyła się liczba pasażerów. W 2016 roku SKM w Warszawie przewiozła 23,8 mln pasażerów, zaś w roku poprzedzającym – 25,3 mln. Oznacza to utratę 1,5 mln klientów. Udział SKM Warszawa w rynku pod względem liczby pasażerów rok do roku zmalał z poziomu 9,03 proc. do 8,14 proc.
Magdalena Lerczak, rzeczniczka prasowa Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, ma dwa wytłumaczenia dla takiego stanu rzeczy. – W przypadku linii S2 można to zjawisko tłumaczyć polepszeniem oferty Kolei Mazowieckich pod kątem dodatkowych połączeń w godzinach szczytu z i do stacji Warszawa Rembertów – tłumaczy. Jak podkreśla, spowodowało to odciążenie obleganych pociągów SKM.
– W przypadku linii S9 kluczowe znaczenie miał zapewne fakt, że zamknięcia torowe na szlaku z Warszawy Gdańskiej do Warszawy Pragi, skutkujące ograniczeniami w ruchu pociągów, miały miejsce dopiero od połowy roku 2015, a w roku 2016 trwały już przez cały rok – mówi Lerczak.
Wiadomo też, że w 2017 roku ZTM w Warszawie nie planuje uruchamiania nowych linii SKM. PKP PLK zapowiadają z kolei rozpoczęcie w niedługim czasie
prac przy warszawskiej linii obwodowej, co również przełoży się na ofertę przewoźnika.
oprac. własne
Czytaj więcej o wynikach przewozowych za 2016 rok: