Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zachęca do przeznaczania na swoją działalność statutową odpisu 1 procenta z podatku PIT. – Otrzymane w 2014 r. wpłaty wykorzystamy na poprawę stanu budynków i infrastruktury torowej Parowozowni Skierniewice oraz renowację zgromadzonych eksponatów – zapowiada Judyta Kurowska-Ciechańska, przewodnicząca Zarządu Głównego PSMK.
W trakcie renowacji są obecnie m. in. parowóz Ol49-4 oraz pochodzący z kolei austro-węgierskich wagon „piwiarka” z 1912 r. Natomiast co do budynków, najpilniejszym zadaniem jest naprawa dachu parowozowni, którego powierzchnia wynosi około czterech tysięcy metrów kwadratowych. Sukcesywne remonty kolejnych jego fragmentów umożliwiają wydłużanie trasy zwiedzania parowozowni oraz zabezpieczenie coraz większej liczby pojazdów przed niszczącym wpływem pogody.
W ubiegłym roku wpływy z odpisów podatkowych zapewniły stowarzyszeniu 22 918,48 zł dochodu. – Wydatkowaliśmy je jak najbardziej racjonalnie, na najpotrzebniejsze cele – mówi J. Kurowska-Ciechańska. Oprócz wymiany dachu i zakupu materiałów potrzebnych do renowacji taboru, PSMK mogło opłacić dzięki nim wykonanie dokumentacji projektowej do prac przy dalszej adaptacji parowozowni do celów muzealnych.
Stowarzyszenie stara się efektywnie wykorzystywać pozyskane środki, biorąc udział w konkursach na realizację zadań publicznych z wymaganym wkładem własnym. Udało się pozyskać dotacje od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Skierniewice. – Każdą otrzymaną od Państwa złotówkę udało nam się pomnożyć ponad 9-krotnie, uzyskując w ten sposób wsparcie w łącznej kwocie 95 000 zł – podkreśla przewodnicząca ZG PSMK.
– Liczy się dla nas każda złotówka, dlatego zachęcamy Państwa do wsparcia nas w ochronie dziedzictwa technicznego polskich kolei – apeluje J. Kurowska-Ciechańska. Stowarzyszenie posiada od 2008 r. status Organizacji Pożytku Publicznego o numerze KRS 0000216091. Informacje o działalności PSMK oraz rozliczenia otrzymanych wpłat znajdują się na stronie www.psmk.org.pl.
Zwiedzanie skierniewickiej kolekcji zabytkowego taboru jest bezpłatne. Według danych stowarzyszenia, parowozownię odwiedziło w ubiegłym roku przy różnych okazjach (Dni Otwarte, Wieczory w Parowozowni, Dni Transportu Publicznego) ponad 6100 osób.