16 kwietnia TOR Konferencje i kancelaria White & Case organizują seminarium "Sankcje administracyjne na rynku kolejowym". Przedmiotem spotkania będzie analiza instrumentów odpowiedzialności administracyjnej w obrębie rynku kolejowego.
W trakcie seminarium szczegółowej analizie zostaną poddane kompetencje Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego związane z możliwością nakładania sankcji administracyjnych za tzw. delikty administracyjne. Analizie krok-po-kroku zostanie poddane postępowanie administracyjne w ramach którego Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nakłada sankcje na uczestników rynku kolejowego (czy to zarządcę infrastruktury kolejowej, czy to przewoźników kolejowych).
I tak zostanie poddane analizie to, w jaki sposób Prezes Urzędu Transportu Kolejowego ustala stan faktyczny i stan prawny sprawy jako punkt wyjścia dla zastosowania przepisu prawa, w jaki sposób Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dokonuje transpozycji normy ogólnej na grunt konkretnej sprawy administracyjnej, a także jak odbywa się samo wydanie decyzji administracyjnej.
Szczególny nacisk zostanie położony na kwestie środków zabezpieczających sferę praw i interesów podmiotu, którego działalność (działanie/zaniechanie) podlega sankcjonowaniu w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Szczegółowej analizie poddane zostaną także standardy, wynikające czy to z prawa krajowego czy to z prawa unijnego, w oparciu o które Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dokonuje tzw. miarkowania sankcji (jak np. zasada subsydiarności, zasada proporcjonalności, etc.).
W trakcie seminarium zostaną scharakteryzowane także środki prawne przy wykorzystaniu którego adresat decyzji wydanej przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego może poszukiwać ochrony czy to w postępowaniach administracyjnych, czy to w postępowaniu przed sądami. Analizie poddane zostanie także najświeższe orzecznictwo sądów powszechnych, administracyjnych, unijnych i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące wykorzystania sankcji administracyjnych. Elementem seminarium będzie również wskazanie najczęstszych błędów, których to dopuszczają się czasem organy administracji publicznej w ramach procedury nakładania sankcji administracyjnych.
Seminarium poprowadzi dr hab. Paweł Wajda, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat, of counsel w kancelarii White&Case P. Pietkiewicz, M. Studniarek i Wspólnicy - Kancelaria Prawna sp. k. Autor ponad 100 publikacji naukowych dotyczących między innymi kwestii regulacji rynku kolejowego, w tym redaktor naukowy i autor jedynego na krajowym rynku wydawniczym komentarza do ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Warszawa 2014), jak również autor komentarzy do ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Dysponuje bardzo bogatym doświadczeniem w zakresie doradztwa dla podmiotów branży kolejowej (tak dla zarządców infrastruktury kolejowej, przewoźników kolejowych, jak i organów administracji publicznej właściwych w sprawach kolejowych) oraz doradztwa w postępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych dla podmiotów, na które zostały nałożone sankcje administracyjne. Do tej pory wielokrotnie występował na branżowych konferencjach dla rynku kolejowego.
Seminarium przeprowadzone zostanie w ramach projektu TOR Centrum Szkoleniowe. Jest on ukierunkowany na dostarczenie uczestnikom aktualnej i wyczerpującej wiedzy z zakresu funkcjonowania rynku transportowego i infrastrukturalnego. Wydarzenia seminaryjne realizowane są w siedzibie ZDG TOR, a grupy uczestników liczą maksymalnie 10 osób.
Więcej na temat seminarium, szczegółowy program i możliwość rejestracji - tutaj.