Linia kolejowa Bielska-Białej do Skoczowa znalazła się na liście podstawowej programu Kolej Plus. Czy dla dwóch miast jest to szansa i co myślą o remoncie tej trasy samorządowcy? Zapytaliśmy prezydenta Bielska-Białej i Skoczowa.
– Aglomeracja Beskidzka, której mam zaszczyt przewodniczyć, wykonała ogromną pracę, by zdobyć środki na remont linii kolejowej Bielsko-Biała Główna – Skoczów. Warto w tym miejscu zauważyć, że ze Skoczowa do Cieszyna odświeżone połączenie jest już gotowe. Generalnie jest to część większego przedsięwzięcia, czyli połączenia stolicy Śląska Cieszyńskiego ze stolicą województwa małopolskiego, czyli Krakowem. Bielsko-Biała ze swoim kluczowym położeniem na tej osi oraz jako największe miasto Aglomeracji Beskidzkiej (inaczej ujmując jako centralne miasto Subregionu Południowego województwa śląskiego) wpisuje się zarówno w kwestie poprawy logistyki na południu Polski, zwiększenie ruchu turystycznego, troskę o ekologię (niski ślad węglowy transportu kolejowego) oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców.
Należy dodać, że finansowanie rewitalizacji KL 190 pokazuje, jak ważne dla naszej małej ojczyzny, zarazem dla naszego kraju jest zdobywanie środków europejskich. Tutaj cieszy dobra współpraca między Aglomeracją Beskidzką, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Starostwami: bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz samorządem miasta Bielska-Białej – mówi Jarosław Klimaszewski – prezydent Bielska-Białej.
Skoczów: Pociągi z Bielska-Białej do Cieszyna to naturalna kolej rzeczy
– Dla mnie funkcjonowanie linii kolejowej pomiędzy powiatem cieszyńskim a powiatem bielskim jest rzeczą naturalną, a jednak przez tyle lat jako samorządowcy musieliśmy przełamywać opór. W związku z tym, że powstała Aglomeracja Beskidzka, która zajmuje się pozyskiwaniem środków dla powiatów subregionu południowego, zostało zlecone opracowanie studium dotyczące wybudowania praktycznie od nowa tego połączenia. Analiza wykazała niezbędność funkcjonowania linii pomiędzy dwoma dużymi, prężnie działającymi powiatami. Trzeba ją zbudować, dlatego że mamy już dość korków na drogach – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.
– Ilość samochodów w okresie ostatnich kilkunastu lat znacznie wzrosła i niestety coraz wolniej poruszamy się po drogach publicznych. Nie załatwia tego droga S-52 ani drogi równoległe, bo przecież trzeba też gdzieś zaparkować. Oczywiście korzystanie z samochodu jest wygodne, dlatego że można dojechać bezpośrednio do celu, ale to nie jest rozwiązanie problemu. Nie wszyscy mają prawo jazdy. Zarówno uczniowie, jak i ludzie starsi spokojnie mogliby dojeżdżać tam gdzie potrzebują koleją. Obserwujemy, że coraz więcej młodzieży dojeżdża już koleją w kierunku Cieszyna i należy przypuszczać, że tak samo będzie na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Będzie to służyło również osobom dojeżdżającym do pracy, do Bielska-Białej, jak i do Skoczowa. Tak samo jadąc na zakupy nie będzie się trzeba martwić o miejsce parkingowe. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kolej w XXI w. ma przyszłość. Powody dla których powinna funkcjonować są oczywiste – jest ekologicznie, wygodnie i bezpiecznie. Linia kolejowa Bielsko-Biała – Skoczów zapewne będzie też rozładowywać korki na naszych drogach. W imieniu mieszkańców gminy Skoczów mogę powiedzieć, że z niecierpliwością czekamy na uruchomienie tej linii. Z niecierpliwością czekamy również na wyremontowanie dworca kolejowego w Skoczowie, który jest własnością PKP – dodaje Mirosław Sitko.
Nowe przystanki na linii 190 i 100 km/h
Należy dodać, że podczas modernizacji linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa mają powstać nowe przystanki kolejowe jak: Bielsko-Biała Listopadowa, Bielsko-Biała Osiedle Górne Bielsko, Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł, Skoczów Bajerki (peron numer 2). Dodatkowo w dużo lepsze lokalizacje przeniesione zostaną przystanki: Jaworze Jasienia i Pogórze. Według zapowiedzi pociągi mają jeździć z prędkościami nawet 100 km/h. Przed zawieszeniem pociągów prędkość pociągów wynosiła 40 km/h oprócz odcinka z Bielska-Białej Wapienicy do Jaworza Jasienicy gdzie prędkość wynosiła 70 km/h.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.