Wczoraj (11 grudnia 2024 r.) Sąd Pracy w Tarnowskich Górach rozstrzygnął na korzyść PKP Cargo SA w restrukturyzacji powództwa o przywrócenie do pracy złożone przez byłych pracowników spółki. Cztery pozwy zostały oddalone - informuje przewoźnik. Wyroki nie są prawomocne.
- Powyższe rozstrzygnięcia po raz kolejny potwierdzają, że w przypadku PKP Cargo SA w restrukturyzacji zastosowanie znajduje przepis art. 300 prawa restrukturyzacyjnego, który w sytuacji objęcia podmiotu postępowaniem sanacyjnym uchyla szczególną ochronę trwałości stosunku pracy m.in. osób w wieku przedemerytalnym czy zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy działaczy związkowych - czytamy w komunikacie spółki. Jak podkreślają jej przedstawiciele, z treści wyroków wynika także, że działania zarządu w ramach przeprowadzonego procesu
zwolnień grupowych były zgodne z prawem, a
sytuacja ekonomiczna i prawna przewoźnika uzasadniała rozstanie się z tymi pracownikami.
Według spółki Sąd Pracy potwierdził w uzasadnieniu, że pracodawca w prawidłowy sposób
konsultował regulamin zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi, a kryteria doboru pracowników do zwolnień były jasne, zrozumiałe i znane pracownikom. - Sąd uznał ponadto, że w sytuacji otwarcia
postępowania sanacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku PKP Cargo SA w restrukturyzacji, oraz konieczności redukcji zatrudnienia pracodawca posiada pełną swobodę w kształtowaniu nowej struktury organizacyjnej i doboru do niej pracowników zgodnie z przyjętymi w przedmiotowym regulaminie kryteriami - dodają przedstawiciele PKP Cargo. Pracownicy mogą jednak odwołać się od niekorzystnego dla nich wyroku do sądu wyższej instancji.
W tym samym oświadczeniu spółka zapewnia (po raz kolejny), że
pogłoski o zwalnianiu kobiet w ciąży są nieprawdziwe. Przypomina jednocześnie, że przepisy przewidują taką możliwość w przypadku podmiotu znajdującego się w trakcie postępowania sanacyjnego.
Pozwy o przywrócenie do pracy złożyło wielu zwolnionych pracowników PKP Cargo w różnych częściach kraju. Często są to osoby w wieku przedemerytalnym lub działacze związków zawodowych. Do czasu prawomocnego zakończenia postępowań sądy wydają nakazy zabezpieczenia w postaci obowiązku zatrudnienia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.