W tegorocznym plebiscycie na „Dworzec Roku 2023” o nagrodę publiczności starają się: Rokietnica z Wielkopolski, Wieliczka Park i dworce Doliny Popradu z Małopolski, Wisła Uzdrowisko z województwa śląskiego oraz Zajezierze koło Dęblina, Gogolin czy Gdańsk Główny. Zakwalifikowane do finału obiekty rywalizują o „nagrodę główną” i równolegle „nagrodę publiczności”. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 15 listopada podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie.
W gronie finalistów znalazły się obiekty usytuowane zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. Wiele je różni, ale wszystkie zostały docenione przez audytorów, którzy w sierpniu dotarli na miejsce i znaleźli elementy zasługujące na pokazanie szerszej publiczności. Czasem była to atrakcyjna architektura, czasem funkcjonalność a czasem rola w promowaniu podróży koleją.
– Nasi audytorzy odwiedzili 24 lokalizacje. Sprawdzali estetykę, czystość i funkcjonalność. Przyglądali się charakterowi miejsca i otoczenia. Rozmawiali też z pracownikami i podróżnymi, którzy często podpowiadali pomysły na zagospodarowanie świeżo wyremontowanych obiektów – tłumaczy dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji „Pro Kolej” organizującej konkurs.
W wielu przypadkach okazywało się, że budynki dworcowe poza obsługą podróżnych oferują cały wachlarz innych usług. W Gogolinie położonym przy linii 136 Kędzierzyn-Koźle-Opole, dworzec pełni funkcję biblioteki, w której można przeczytać i wypożyczyć książki. Ofertę kulturalną proponuję również dworzec w przygranicznym Węglińcu. Działa tu kino studyjne oraz izba pamięci dokumentująca historię tutejszego węzła kolejowego. Na miejscu można obejrzeć zabytkowe wyposażenie kasy biletowej, a także urządzenia i pamiątki z dawnej kolei.
Położony nieco na uboczu Dworzec w Wieliczce również przypomina o historii kolei obsługującej tutejszą kopalnię soli. I uzupełnia nowoczesne centrum przesiadkowe połączone z parkingiem i przystankiem kolejowych autobusów rozjeżdżających się stąd po całej Małopolsce. Świadkiem dawnej roli kolei jest również pieczołowicie odnowiony, drewniany dworzec w Zajezierzu koło Dęblina. Na od strony miejscowości, piętro niżej niż perony oferuje parking dla rowerów i samochodów.
Osobną grupę stanowią dworce w miejscowościach turystycznych. Na przykład samorządowy dworzec Wisła Uzdrowisko, na którym swoją siedzibę ma lokalny browar. Albo cała grupa niewielkich obiektów położonych w Dolinie Popradu. Częściowo odrestaurowane, a częściowo wybudowane od podstaw są elementem programu rewitalizacji linii kolejowej obsługującej mieszkańców i turystów z Beskidu Sądeckiego. Największe aglomeracje reprezentuje w tegorocznej edycji Dworzec Gdańsk Główny. Piękny, gmach oddany do dyspozycji podróżnych ponad siedmiu latach remontu zachwyca nietuzinkową architekturą oraz bogatymi zdobieniami.
O tym który z opisanych dworców zwycięży przekonamy się w listopadzie. Nagrodę główną przyzna profesjonale jury, natomiast nagrodę publiczności internauci. Na tę drugą zagłosować może każdy już teraz - wystarczy zajrzeć na
stronę konkursu.