Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, zarządzający koleją wąskotorową, może poszczycić się rosnącymi przewozami turystycznymi. Operator próbuje zachęcić do korzystania z pociągów turystycznych także poprzez rozwój usług dodatkowych. Realizuje również inwestycje z wykorzystaniem środków pozyskanych z funduszy zewnętrznych.
Więcej podróżnych
Kolej wąskotorowa realizuje przewozy na odcinkach Rudy – Paproć i Rudy – Stanica. Z usług przewoźnika w 2014 r. skorzystało o około 4 tysiące więcej podróżnych niż w go poprzedzającym. Jak informuje Jarosław Łuszcz, Naczelnik Stacji, przewieziono ok. 29 tysięcy turystów. Większość podróżnych skorzystało z pociągów uruchamianych na podstawie rozkładu jazdy.
Jak wskazuje Jarosław Łuszcz, operator uatrakcyjnia korzystanie z przejazdów wąskotorówką poprzez oferowanie dodatkowych usług.
- W każdym roku wprowadzamy dodatkowe atrakcje. Uruchomiony został dziecięcy park linowy, istnieje możliwość zorganizowania ogniska czy imprezy plenerowej. Na terenie obiektu działa grupa rekonstrukcji historycznej, umożliwiamy przejazdy drezynami ręcznymi, istnieje możliwość zwiedzania lokomotywowni z przewodnikiem – informuje Jarosław Łuszcz. - Niedawno w jednym z wyremontowanych budynków uruchomiliśmy makiety kolejowe – dodaje.
Magnesem dla turystów jest także trakcja parowa. W minionym roku część ruchu turystycznego była realizowana parowozem Las. Pozostałe przewozy były wykonywane lokomotywą spalinową. Operator kolei wąskotorowej pozyskał także wagon motorowy Mbxd2 z przeznaczeniem do wykonywania obsługi ruchu turystycznego w mniej sprzyjającej aurze.
Finanse
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach jest utrzymywana głównie z corocznej dotacja z budżetu gminy, osiąga również przychody ze sprzedaży biletów i pamiątek. Pozyskiwane są również środki finansowe z funduszy zewnętrznych.
- W 2014 r. otrzymaliśmy dotację unijną w wysokości 506 tysięcy złotych na budowę nowego parkingu, peronów z oświetleniem oraz całkowitym remontem budynku toalet – wyjaśnia Jarosław Łuszcz.
Za sprawą pozyskanych środków zewnętrznych perony będą nawiązywały swoich wyglądem do czasów sprzed I wojny światowej. Dofinansowanie pozwoli również na wykonanie ogrodzenia oraz zakup koszy na śmieci. Zadanie jest dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w ramach projektu „ Wąskim torem ku przyszłości. Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowej stacji kolei wąskotorowej w Rudach. Budowa miejsc parkingowych wraz z remontem peronu i przebudową sanitariatów”. Całkowita wartość projektu wynosi niespełna 600 tysięcy złotych.
Plany na 2015 r.
Jak informuje Jarosław Łuszcz, przewoźnik będzie rozszerzał zakres usług. Planowane jest uruchomienie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących historii kolei oraz modelarni. W maju ma zakończyć się wspomniana inwestycja z dofinansowaniem z Unii Europejskiej.
Kolej w Rudach
Kolej wąskotorowa w Rudach pojawiła się w 1899 r. za sprawą linii kolejowej o szerokości toru 785 mm, prowadzącej z Gliwic w kierunku Raciborza. Budowa trasy o długości ok. 51 km z została zakończona w 1903 r. Regularny ruch pasażerski był prowadzony do 1991 r., koleją wożono także towary. Najważniejszą stację kolei zlokalizowano w Rudach Wielkich. Od 2009 r. przywrócono ruch pasażerski za sprawą Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.