Rozpoczął się cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych dotyczących przebiegu linii kolejowej (tzw. CMK Północ) od Lipna do Gdańska. Analizowanych jest 5 wariantów, z których zostanie wybrany najkorzystniejszy.
Trwają konsultacje z mieszkańcami wszystkich miast i gmin położonych na trasie planowanej linii kolejowej na Kujawach i Pomorzu. Podczas nich, CPK zaprezentuje 5 wariantów przebiegu linii kolejowych rozważanych w ramach prowadzonego Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ-R). Przez kilka najbliższych tygodni wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi i sugestie. Przedstawiciele spółki odpowiedzą na zadane pytania dotyczące projektu, a następnie zebrane opinie i ankiety przeanalizują w ramach prowadzonych prac.
Obecnie opracowywany jest II etap Studium, podczas którego każdy z 5 zaproponowanych wariantów jest szczegółowo analizowany, tak by inwestycja była realizowana przy jak najmniejszej ingerencji w tereny zabudowane oraz obszary cenne środowiskowo zachowując wysokie parametry techniczne niezbędne dla systemu kolei dużych prędkości. Ponadto, badane są skrzyżowania z infrastrukturą komunalną, sieciami energetycznymi, układem drogowym, położenie względem zabytków itp.
Celem trwającego STEŚ-R jest wyłonienie wariantu inwestorskiego, który będzie określał przebieg oraz inne istotne parametry projektowanej linii kolejowej. Zgodnie z obecnie obowiązującym harmonogramem ma to nastąpić w I kwartale 2025 r.
Opracowana dokumentacja będzie podstawą do dalszych prac projektowych.
Długość linii to ok. 210 km. Prędkość projektowa dla głównego ciągu linii nr 5 to 350 km/h i 250 km/h dla linii nr 242, obie są projektowane dla ruchu pasażerskiego i towarowego, przewidziana jest również budowa nowych stacji technicznych i punktów obsługi podróżnych.
Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu „Budowa linii kolejowych nr 5 i 242 na odc. Grochowalsk – Grudziądz – Warlubie oraz Grudziądz – Gdańsk” realizują na zlecenie CPK firmy Transprojekt Gdański sp. z o.o. i Infra – Centrum Doradztwa sp. z o.o.
Więcej informacji na temat projektu, w tym mapa z przebiegiem wariantów, harmonogram spotkań oraz ankieta znajdują się na
stronie CPK.