Z początkiem października rozpoczął się najważniejszy i najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2024”. O nagrodę publiczności starają się siedem stacji: Dąbrowa Górnicza, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane. Zakwalifikowane do finału obiekty rywalizują o „nagrodę główną” i równolegle „nagrodę publiczności”. A ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 14 listopada podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie.
W finale konkursu, po weryfikacji i 17 audytach przeprowadzonych we wszystkich lokalizacjach znalazło się 7 lokalizacjia: Dąbrowa Górnicza, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane. Są tu dworce położone zarówno w dużych miastach i w niewielkich miejscowościach, przy głównych i lokalnych liniach kolejowych. Łączy je, doceniona przez konkursowych audytorów, atrakcyjność, czyli niebanalne rozwiązania architektoniczne, funkcjonalność, w tym przyjazny charakter dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz ważna rola, jaką pełnią dla lokalnych społeczności.
– Nagroda, którą przyznają internauci, ma dla nas, ale przede wszystkim dla samych obiektów dworcowych, szczególną wartość. Trudno bowiem znaleźć lepszych jurorów niż podróżni i mieszkańcy – tysiące osób każdego dnia korzystających z usług oferowanych przez dworce, obserwujących zmiany, które zachodzą w ich obszarze. Innymi słowy są to najlepsi recenzenci – komentuje dr Jakub Majewski, prezes Fundacji „Pro Kolej” organizującej konkurs. – Dlatego głosy oddane poprzez stronę internetową konkursu będą stanowić niezwykle istotny wkład do realizacji jednego z głównych celów naszego wydarzenia – upowszechniania tego, co dobre i przyjazne dla każdego, kto pojawi się na dworcu kolejowym.
W finale znalazły się obiekty zróżnicowane nie tylko geograficznie, ale również pod względem wielkości i charakteru połączeń. Są tu dworce w ważnych węzłach komunikacyjnych, takich jak Włocławek, Dąbrowa Górnicza, czy Konin, stacje z mniejszych miast, które reprezentują Siedlce i Wadowice oraz stacja docelowa pociągów do stolicy polskich Tatr, czyli Zakopane. Ciekawym przykładem rewitalizacji jest też kompleks dworcowy w Goleniowie, który obejmuje nie tylko budynek obsługujący podróżnych ale również kolejową wieżę wodną i dawny magazyn zaadaptowany na potrzeby centrum kultury "Rampa Kultura".
Organizatorami tegorocznej edycji konkursu jest Fundacja „Pro Kolej”. Honorowym patronatem konkurs objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Towarzystwo Urbanistów Polskich i Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK.
Informacje o konkursie i głosowaniu można znaleźć na stronie
dworzec-roku.pl i na profilu
facebook.com/dworzecroku.