W 37. urodziny dworca Warszawa Centralna odbyła się premiera książki „AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka”, poświęcona projektantom stacji linii średnicowej w Warszawie. Jej wydanie było możliwe dzięki zeszłorocznej rekordowej aukcji starych kasetonów z remontowanego Dworca Centralnego.
Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka nie trzeba osobom zainteresowanym koleją czy architekturą powojenną przedstawiać. Są oni odpowiedzialni za projekty stacji linii średnicowej w Warszawie: Ochota, Śródmieście, Śródmieście WKD, Powiśle, Stadion i Dworzec Wschodni. Razem przygotowali liczne koncepcje Dworca Centralnego. Ostateczny projekt jest jednak dziełem Romanowicza, bowiem Szymaniak zmarł w 1967 r.
Premiera książki, poświęcona zasłużonym dla kolei architektom, odbyła się wczoraj (5 grudnia) na Dworcu Centralnym. – To dzień szczególny, bo 37. urodziny chyba najbardziej kultowego dworca kolejowego w kraju i rocznica wielkiej aukcji reliktów Dworca Centralnego, czyli słynnych kasetonów. Uzbieraliśmy wówczas, wspólnie z Centrum Architektury, 109 tys. 300 zł. – powiedział Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy PKP. Najdroższy kaseton z napisem Warszawa Centralna został sprzedany za kwotę 4,9 tys. zł. – To był sukces, którego nikt się nie mógł spodziewać. Udało nam się wylicytować 72 znaki i trzy wycieczki po podziemiach – wyliczał Grzegorz Piątek z Centrum Architektury. – Celem aukcji było zebranie pieniędzy na upamiętnienie architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Przytłoczeni tym sukcesem zaczęliśmy spokojną pracę jak te pieniądze i zaufanie, jakim obdarzyli nas warszawiacy, spożytkować. Po przemyśleniu sprawy pomyśleliśmy, że możemy wykonać nie jeden, a kilka projektów – dodał Piątek. Pierwszym efektem były tablice Miejskiego Systemu Informacji z opisem i historią dworca.
Publikacja jest kolejnym rezultatem aukcji kasetonów. – Chcieliśmy państwu zaprezentować wydawnictwo absolutnie unikatowe – książkę przygotowaną przez artystów, twórców, architektów, fotografów, ludzi sztuki, varsavianistów, skupionych wokół Centrum Architektury. Ta wspaniała pozycja upamiętnia wielkich architektów warszawskich dworców – zachwalał Łukasz Kurpiewski.
Do przygotowania książki zaangażowano autorów, którzy już zajmowali się tematem Romanowicza. – Zamiast zamówić prawdziwą monografię u jednego autora postanowiliśmy stworzyć książkę mozaikową, złożoną z różnych punktów widzenia i wiedzy kilku osób – przedstawiał Grzegorz Piątek.
Publikacja liczy ponad 300 stron. Zawarto w niej m.in. historię projektów warszawskich dworców, w tym przedwojennego Centralnego, innych realizacji Romanowicza i Szymaniaka oraz wywiady z autorami projektów renowacji i modernizacji stacji linii średnicowej. Książka jest przy tym bogato ilustrowana. W przyszłym roku ukaże się wersja angielska książki.