PKP Cargo i Remtrak – spółka córka PKP Intercity – podpisały list intencyjny w sprawie zatrudnienia pracowników tej pierwszej spółki. To kolejne porozumienie tego rodzaju podpisane przez towarowego operatora, który znajduje się w bardzo złej kondycji, ale chce zagwarantować przyszłość swoim pracownikom.
Program przejść do Remtraku, będzie realizowany w drugiej połowie 2024 roku i obejmie nawet do 300 osób. Będzie dotyczyć stanowisk w zakresie naprawy, konserwacji i remontów taboru kolejowego.
Szansa dla pracowników Cargo z Kluczborka i nie tylko
– Zapewnienie nowych miejsc pracy dla pracowników PKP Cargo jest jednym z ważnych działań zarządu. Podpisaliśmy już 3 listy intencyjne w tym obszarze, gwarantując zatrudnienie dla około 1000 osób. To są rzeczywiste programy, jakie podejmujemy w celu ochrony naszych pracowników i z pewnością będziemy je kontynuować, obok szeregu innych działań zmierzających do naprawy naszej spółki – czytamy w komunikacie.
Trzeba jednak pamiętać, że 300 osób to górna granica możliwości zatrudnienia, jednak konieczność dojazdu do nowego pracodawcy z rozproszonych po kraju zakładów może zredukować szczere chęci zatrudnienia. Zakłady remontu wagonów i lokomotyw Remtrak ma w Libiszowie (pod Idzikowicami w Łódzkiem), w Warszawie i Opolu. To właśnie ten ostatni zakład ma szansę na największą akumulację pracowników z uwagi na bardzo trudną sytuację nieodległego kluczborskiego zakład PKP Cargotabor. Do niedawna pracowało w nim 220 osób, głównie ślusarzy i spawaczy. Cały Remtrak zatrudniał zaś do niedawna ponad 1000 pracowników.
Remtrak: Potrzebujemy głównie ślusarzy, spawaczy i elektromonterów. Ale też inżynierów
– W związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na naprawy wagonów osobowych wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Stanowi to jednak wyzwanie w każdej z naszych lokalizacji. Podpisanie listu intencyjnego stanowi wzajemne wsparcie środowiska kolejowego, a tym samym zabezpieczy naszej spółce wykwalifikowaną kadrę. Jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem ludzi głównie z doświadczeniem ślusarskim, spawalniczym, elektromonterskim. W inżynierii szukamy ludzi z dobrą znajomością rysunków technicznych, nastawionych na naukę i nie bojących się wyzwań z interdyscyplinarnym podejściem do pracy oraz umiejących pracować w zespole – powiedział Tomasz Zelwowiec, prezes Remtraku.
– Cieszymy się, że w ślad za PKP Intercity nasza spółka PKP Intercity Remtrak partycypuje w programie wsparcia zatrudnienia pracowników z PKP Cargo. Działamy solidarnie. Dzięki wspólnym siłom będziemy mogli zapewnić pasażerom komfortowe i bezpieczne warunki podróży a osiągnięcie tego będzie możliwe poprzez zwiększenie zatrudnienia profesjonalnych i doświadczonych pracowników – dodał Adam Wawrzyniak, członek zarządu PKP Intercity.
Wcześniej chęć przejęcia nawet 400 pracowników do oddziałów w Krakowie, Poznaniu, Gdyni i Warszawie wyraziła
spółka-matka – PKP Intercity. Wielkie nadzieje z kadrami z PKP Cargo
ma też Polregio.