PKP SA ogłosiły przetarg na dokończenie remontu dworca kolejowego Kędzierzyn-Koźle. Poprzedni przetarg na realizację inwestycji udało się rozstrzygnąć i przeprowadzić pierwsze roboty, ale w związku z odstąpieniem od umowy jednej ze stron, trzeba wyłonić w drodze przetargu nowego wykonawcę.
Od umowy z konsorcjum firm Eko-Bud i Chem-Bud odstąpiły PKP SA. O wykonawcy zrobiło się głośno, kiedy media doniosły, że część pracowników miała być zatrudniana "na czarno", a dodatkowo konsorcjum miało niewypłacać wynagrodzeń niektórym pracownikom. PKP SA zerwanie kontraktu tłumaczyły jednak przede wszystkim opóźnieniami na placu budowy. Poziom zaawansowania prac w chwili zerwania przez PKP SA umowy sięgnął 6%.
Remont dworca
W ramach inwestycji dworzec w Kędzierzynie-Koźlu będzie gruntowanie odnowiony. Obiekt ma być bezpieczniejszy i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remont uwydatni cechy zabytkowego budynku dworca - zostanie zachowany jego historyczny wygląd. Renowację przejdzie elewacja dworca, wraz z detalami architektonicznymi i historycznymi zegarami. Na potrzeby odnowionego zabytku zostanie zainstalowana również specjalna iluminacja. Pojawi się nowy system informacji dla pasażerów, a także zostanie zainstalowany monitoring.
Rewitalizacja otoczenia
Na placu w otoczeniu dworca ma powstać specjalne miejsce do chwilowego parkowania pojazdów (kiss&ride). Na terenie placu przed dworcem znajdzie się także niewielki parking i stojaki na rowery. Wykonawca wymieni nawierzchnię placu w otoczeniu dworca. Zamontuje też obiekty małej architektury - nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie.
Nieruchomość dworcowa leży w strefie ochrony konserwatorskiej (wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków). Budynek dworca to obiekt trzykondygnacyjny. W budynku znajdują się: hol główny, kasy biletowe, poczekalnie dla podróżnych oraz toalety publiczne. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wodociągową, gazową, odgromową, kanalizacyjną i centralnego ogrzewania.
Na czas remontu obsługa podróżnych ma zostać przeniesiona do dworca tymczasowego. Wykonawca będzie miał około ośmiu miesięcy na realizację zamówienia od daty podpisania umowy. Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty to cena (waga 70%) i termin realizacji (waga 30%) Z poprzednim wykonawcą PKP SA podpisały umowę na remont dworca o wartości 10,5 mln zł.
Oferty na remont obiektu można składać do 2 kwietnia.