Według statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, pasażerowie coraz chętniej korzystają z pociągów, a tegoroczne wakacje były pod tym względem rekordowe. Od czerwca do końca sierpnia pociągami podróżowało blisko 91 mln pasażerów - o 7,1 mln więcej niż przed ostatnim rekordowym 2019 rokiem. Mniej było także wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.
W tegoroczne wakacje padł rekord liczby pasażerów w ostatnich 10 latach. Ze statystyki Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że od początku czerwca do końca sierpnia koleją w Polsce podróżowało aż 90,9 mln pasażerów. To wynik lepszy o 7,1 mln (8,5%) względem ostatnich rekordowych wakacji w przedpandemicznym 2019 roku. Dodajmy, że tylko z usług PKP Intercity
skorzystało od 1 czerwca do ostatniego dnia sierpnia 18,5 milionów podróżnych. – Podsumowanie wakacji na kolei pokazuje, że pasażerowie coraz chętniej wybierają kolej jako alternatywę dla samochodu, autobusu, a nawet samolotu. Wpływ na to mają nie tylko krótsze czasy przejazdu pociągów czy unowocześnienie taboru, ale także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Transport kolejowy stanowi bowiem jedną z najbardziej ekologicznych form podróżowania. Istotny wpływ na popularność kolei mają także zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze, w tym rosnące ceny paliw. Zachętą do podróżowania są także atrakcyjne oferty cenowe, w tym te skierowane do rodzin, małych i dużych grup – czytamy w komunikacie Urzędu Transportu Kolejowego.
Dla systemu kolejowego wciąż dużym wyzwaniem są wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych, które stanowią ponad 70% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na liniach kolejowych. W większości odpowiadają za nie kierowcy i piesi, np. ignorując sygnalizację świetlną przed przejazdem albo wjeżdżając na przejazd bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tegoroczne wakacje upłynęły jednak pod tym względem spokojniej niż w latach ubiegłych. Od czerwca do sierpnia zanotowano 50 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W analogicznych miesiącach 2021 r. doszło do 61 wypadków.