W końcu kwietnia czeski prywatny operator RegioJet uruchomił sprzedaż biletów kolejowych aż do 17 września, także dla połączeń międzynarodowych. Nie dotyczy to jednak pociągu Praga - Przemyśl, bo rozkład jazdy na polskiej sieci kolejowej na tak długi okres jest trudny do przewidzenia.
– Bilety są w sprzedaży na wszystkich liniach obsługiwanych przez pociągi RegioJet, zarówno na tych komercyjnych, jak i dotowanych. Można także bilety do Wiednia, Budapesztu, Bratysławy czy Koszyce. Natomiast przedsprzedaż biletów na nasze popularne połączenie z Pragi do Chorwacji ruszyła już ponad miesiąc temu – podało biuro prasowe przewoźnika.
W tym roku pociąg ten nie będzie jednak kursować codziennie.Więcej pociągów międzynarodowych. To się opłacaJak informuje RJ, ważną zmianą będzie skrócenie czasu przejazdu między Pragą a Brnem o 26 minut do 2 godzin 33 minut od 1 lipca 2023 r. Będzie krócej, ponieważ pociągi wrócą na trasę przez Česká Třebová. Natomiast na trasie między Pragą a Ostrawą przywrócone zostaną dwa pociągi, a jeden pociąg ponownie dojedzie do Koszyc. Żółte pociągi między Pragą a Koszycami będą więc jeździć 3 razy dziennie.
– Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi pociągami w miesiącach letnich. Dlatego zalecamy kupowanie biletów wcześniej. Jesteśmy jednak gotowi zwiększyć pojemność pociągów w zależności od popytu – powiedział Jakub Svoboda, dyrektor wykonawczy RegioJet. Svoboda dodaje, że zmieni się też menu pokładowe w pociągach, pozostanie ono jednak na tym samym poziomie cenowym.
Jak podaje przewoźnik, bardzo wzrósł popyt na podróże z Pragi przez Brno i Wiedeń do Budapesztu. Wskazuje na popyt o 150% większy porównując rok do roku (650 tysięcy pasażerów w 2022 roku). Natomiast w ubiegłym roku na liniach IC pociągami podróżowało łącznie prawie pięć milionów pasażerów, czyli o 28 proc. więcej niż w 2021 r. Średnie obłożenie pociągów za cały ubiegły rok wyniosło 85 proc.
– Tradycyjnie najmocniejsza jest linia Praga – Ostrawa – Koszyce, z której w ubiegłym roku skorzystało 2,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost rok do roku o 10%.
RegioJet poprawia wynik finansowyCo ciekawe, dopiero niedawno RegioJet podał wyniki finansowe za rok 2021. Miał on zakończyć ten rok stratą 8,1 mln. koron, co przy tragicznym koronawirusowym roku 2020 (strata aż 363 mln koron) jest bardzo dobrym wynikiem. Wynik operacyjny w 2021 roku miał nawet dodatnią wartość - 16 mln koron na plusie.
Spółka planuje opublikować dane za rok 2022 rok w maju.