Kończąca się perspektywa unijna była bardzo hojna dla komunikacji tramwajowej. Najbliższe lata również będą sprzyjające dla rozwoju tramwajów. Wszystkie miasta posiadające ten środek transportu zapowiadają inwestycje w jego rozwój.
Właściwie wszystkie ośrodki, które posiadają tramwaje – z nielicznymi wyjątkami – skorzystały ze środków unijnych w ramach perspektywy 2007-2013. W tym roku zakończy się wiele ciekawych i sporych projektów – wystarczy wymienić szeroko już opisywany w naszym miesięczniku Olsztyn, który reaktywuje komunikację tramwajową po 50 latach, czy też nową, od dawna wyczekiwaną ,10-kilometrową linię do Fordonu w Bydgoszczy. W wielu miejscach trwają ,też dostawy tramwajów – w kilku przypadkach zamówionych „rzutem ,na taśmę” w ramach wykorzystywania oszczędności z innych projektów.
Unia Europejska nadal hojnie będzie wspierać transport szynowy w ramach walki o niską emisję. Skorzystają na tym polskie miasta – wszystkie ośrodki, które posiadają tramwaje, wliczając w to powstający system w Olsztynie, ,podmiejskie łódzkie tramwaje oraz Gorzów, które nie inwestowały w swój system, zapowiadają nowy tabor, inwestycje i budowę nowych linii.
Całość artykułu można przeczytać w miesięczniku "Rynek Kolejowy". Zapraszamy do Empików!
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.