Rząd nie może obecnie podejmować żadnych zmian w strukturze własnościowej Przewozów Regionalnych, gdyż spółka jest przedmiotem badania Komisji Europejskiej – MIB odpowiada na pytanie posła PO o to, kiedy rząd wywiąże się z obietnicy wyborczej dot. przejęcia spółki przez Skarb Państwa.
W grudniu 2008 roku w wyniku przeniesienia udziałów z PKP SA właścicielami spółki Przewozy Regionalne zostały samorządy wszystkich województw. Tym samym spółka opuściła Grupę PKP. Jak zauważa poseł Paweł Olszewski z PO, zgodnie z programem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości był to jeden z błędów poprzedniej ekipy rządzącej, który doprowadził do permanentnego kryzysu na kolei.
Poseł PO pyta o obietnice wyborcze
– Pana partia zapowiadała odzyskanie tego segmentu przewozów kolejowych i wprowadzenie rozwiązań analogicznych do niemieckich i francuskich. Zapowiadaliście powrót wszystkich udziałów spółki do Skarbu Państwa, a następnie dokapitalizowanie jej kwotą 500 milionów zł z przeznaczeniem na zakup nowego taboru – napisał poseł w interpelacji skierowanej do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
Polityk PO zwrócił też uwagę na obietnicę zakupu „co najmniej 80 nowych składów, które powinny być zamówione w krajowych fabrykach”. – Jakże niedorzecznie brzmi dziś ta deklaracja, kiedy Ministerstwo zamiast kupić od Pesy Bydgoszcz w trybie bezprzetargowym 10 pojazdów typu Dart, powołuje się na „sporą grupę klientów kolei”, która preferuje podróżowanie składami tradycyjnymi zamiast nowoczesnymi składami polskich producentów – napisał Olszewski. Polityk PO zapytał MIB, czy rząd PiS podejmuje zapowiedziane w kampanii wyborczej kroki ku przejęciu spółki przez Skarb Państwa i kiedy to nastąpi. Stomma: poprzedni rząd chciał uniknąć odpowiedzialności
Na pytana odpowiedział wiceminister Piotr Stomma, który zwrócił uwagę że w 2015 r. udzielono Przewozom Regionalnym pomocy publicznej w wysokości 770,3 mln zł. Obecnie w Komisji Europejskiej toczy się postępowanie w sprawie pomocy publicznej udzielonej Przewozom Regionalnym sp. z o.o. (Komisja Europejska bada plan restrukturyzacji spółki w ramach oceny zgodności udzielonej pomocy z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej). Zdaniem wiceministra infrastruktury i budownictwa, rząd PO-PSL udzielając pomoc publicznej PR, chciał uniknąć odpowiedzialności politycznej za problemy tej spółki. Pomoc finansowa została udzielona tuż przed wyborami parlamentarnymi.
– Sytuacja Przewozów Regionalnych jest obecnie zdeterminowana przez fakt udzielenia jej pomocy publicznej i przyjęcia planu restrukturyzacji. Udzielnie pomocy publicznej wynikało z zamiaru uniknięcia odpowiedzialności politycznej Rządu PO-PSL w okresie wyborczym za doprowadzenie spółki Przewozy Regionalne do bardzo złej sytuacji ekonomicznej i możliwości destabilizacji rynku przewozów pasażerskich w Polsce – napisał Stomma.
Stomma zwraca uwagę, że procedury Komisji Europejskiej uniemożliwiają obecnie podejmowanie jakichkolwiek działań w zakresie zmiany struktury własnościowej Przewozów Regionalnych sp. z o.o., w tym zakup udziałów spółki przez Skarb Państwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.